Valaki segítene ebben a kémia számolásban? Nagyon hálás lennék


Standardállapotú levegőben 1 g kalciumot égetünk el. A maradék gázelegy összetétele: 5 V/V% O2 és 95 V/V% N2. Mekkora térfogatú levegőt használtunk fel és hány %-os levegőfelesleget alkalmaztunk?

Köszönöm szépen



2015. júl. 14. 19:22
 1/2 anonim ***** válasza:

Mivel gondolom nyár van, ezért nem házi feladat, hanem az ötösöm lesz kémiából könyvből van. Abban a könyvben leírják, hogy ha másképpen nem jelölik a levegőt 79V/V% N2 és 21V/V% O2 összetételeként kell venni, csak ezt kihagytad.


Ca + 1/2 O2 = CaO


n(Ca)=1/40= 0,025 mol

ennyi kalcium elégetéséhez feleannyi anyagmennyiségű oxigén kell. 0,025/2= 0,0125 mol


standardállapot -> Vm = 24,5 dm3/mol

Vm = V/n -> V = n * Vm

V(O2)felhasznált= 0,0125*24,5=0,30625 dm3


mivel a nitrogén nem reagál ezért a kezdeti és a végleges gázelegyben is megegyezik a térfogata/anyagmennyisége.


kezdetben: V(levegő)= V(N2) + 21V/V% O2

de ezt úgy is felírhatjuk, hogy: V(levegő) = V(N2) + 5V/V% O2 + V(O2)felhasznált

amiből következik, hogy a felhasznált oxigén 21-5=16V/V%-nak felel meg.


V(N2) -> 0,30625/16 * 79= 1,5121 dm3

V(O2)kezdeti -> 0,3062 /16 * 21 = 0,4019 dm3

V(levegő) = vagy összeadod vagy: 0,30625 / 16 * 100 = 1,9140625 dm3


levegőfelesleg (oxigén alapján kell): V(O2)felesleg/V(O2)összes *100 = (0,4019-0,30625) *100 / 0,4019 = 23,79945%

2015. júl. 14. 22:35
 2/2 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm! Sokat segítettél,teljesen érthető.:) Igen,bocsánat,kihagytam.
2015. júl. 15. 10:23