Mi az a differenciálegyenlet?

Valaki letudná írni érthetően? Nem vagyok túl fizikás beállítottságú, viszont a héten vizsgázok belőle

2017. jan. 22. 20:57
 1/10 anonim ***** válasza:
2017. jan. 22. 21:04
 2/10 anonim ***** válasza:
63%

Ha te a héten diffegyenletekből vizsgázol, és még a nevéről sem hallottál, akkor nem fog menni. Ez az egy, amiben biztos vagyok.

Egy kis példa. Azt tudod, hogy a megtett út az időtől és a sebességtől függ. De hogyan? s/t = v. 100 m út 10 sec alatt, az 10 m/s sebesség. Vegyük a 100 métert kisebb részletekben: delta(s)/delta(t) = v(t). A 100 méterből egy kis szakasz [deltával jelöljük], és a hozzá tartozó kicsi idő. Ez is a sebesség, mégpedig ami a t időponthoz tartozik. Mert ugye nem tételezhetjük fel, hogy a sebesség a teljes 100 méter alatt egyforma.

Ha most egyre kisebb útszeleteket veszünk, határesetben, tetszőleges kis úthoz [ds] tartozó kicsiny időszelet [dt] hányadosa megadja a pillanatnyi sebességet. Tehát ds/dt=v. Előállítottunk egy egyszerű differenciálegyenletet. Az út idő szerinti deriváltja a sebesség.

A továbbiak kicsit több magyarázatot igényelnek.

2017. jan. 22. 21:14
 3/10 anonim ***** válasza:
94%
Def.: olyan egyenlet, amiben függvények és azok deriváltjai szerepelnek (pl.: magasabbfokú, parciális). Egy példa: y"+5y'+y = sin(5x). A fizikában ilyenek a Maxwell-egyenletek, hullámegyenlet, stb. Egy fizikai példa vízszintesen rugóhoz rögzített test súrlódás nélkül: erők: ma=-kx, ahol a = x", és x a kitérés: mx"+kx=0, ennek megoldása egy cos fv. ezt nevezik harmónikus rezgőmozgásnak.
2017. jan. 22. 21:23
 4/10 anonim ***** válasza:
Megjegyzés: az első példában y=y(x), a másodikban x=x(t).
2017. jan. 22. 21:26
 5/10 A kérdező kommentje:
#2 a nevéről hallottam, bejártam az előadásra, csak nehezen értem. köszi mindenkinek, valamivel világosabb
2017. jan. 22. 21:30
 6/10 anonim ***** válasza:
74%
Melyik egyetemen? Melyik szakon?
2017. jan. 22. 21:36
 7/10 anonim válasza:
0%

#2: kivéve, hogy ez minden, csak nem differenciálegyenlet.

A differenciálegyenlet olyan egyenlet, aminek ismeretlenjei nem változók, hanem függvények.

2017. jan. 23. 07:43
 8/10 anonim ***** válasza:
80%
Kérdező. Azt értem, hogy bejártál az előadásra, de ott mit csináltál? Ha sok előadás után, neked csak a vizsga előtt esik le, hogy egy alapfogalmomnak még a jelentését sem ismered, akkor ott kizárt, hogy a testeden kívül, a szellem valaha is járt előadáson.
2017. jan. 23. 09:39
 9/10 dq ***** válasza:
80%

#7

tévedsz, az s'=v egy differenciálegyenlet s(t)-re. (ha mondjuk v konstans)

2017. jan. 23. 14:45
 10/10 dq ***** válasza:
55%
Vagy v(t) adott.
2017. jan. 23. 15:20