Hány tömegszázalékos az az oldat (sűrűsége 1,258 g/cm3), melyet ötszörösére hígítva 1,147 g/cm3 sűrűségű 10 tömegszázalékos oldatot kapunk?

Megoldás keverési egyenlettel

2017. jan. 18. 23:28
 1/4 anonim ***** válasza:

Jelöljök x-el az ismeretlen tömegszázalékot.

Vegyünk 100 cm3 oldatot.

A víz sűrűsége mindig 1 g/cm3

A szilárd anyaok tömegszázaléka mindig 100%, a vízé mindig 0%

Keverési egyenlet így szól


(100*1,258)*x + [(100*1,258)*5]*0=100+[(100*1,147)*5] * 0,1


Ötszörösen hígítottuk az oldatot, ezért a tömege 5-re változott. Mivel a víz teljesen híg és egyáltalán nem tömény, 0%-os ezért ő kiesik.


125,8x= 85,293

x=0,678

Azaz 67,8%-os oldatot hígítottunk ötszörösére és kaptunk 10m/m%-os oldatot.


Remélem segíthettem.

2017. jan. 19. 01:12
 2/4 anonim ***** válasza:

Upsz valamit kihagytam és rosszul számoltam :/


a második része nem jó.

=100+[(100*1,147)*5] * 0,1 helyett


{100+[(100*1,258)*5] * 1,147} * 0,1


végeredményképp kijön 125,8x=83,61

x=0,665 azaz 66,5%-os az oldat m/m%-a.

2017. jan. 19. 09:43
 3/4 Arp Du ***** válasza:

a második részét (a jobb oldalt) így írnám:

= 500cm3*1,147*0,1

125,8x=57,35

x=0,456 45,6%


ötszörös hígítás: 1 rész oldat + 4 rész víz

100 cm3 oldat + 400 cm3 víz -> 500 cm3 hígított oldat

keverési egyenlet (a vízben a tömegszázalék 0%):

(100*1,258)*x + (400*1)*0 = (500*1,147)*0,1

2017. jan. 19. 17:44
 4/4 anonim ***** válasza:
Nem tudom
2017. jan. 21. 21:51