Hány perces a mosógép programja?


Andi mosógéppel mos. A mosógép a program lejárta után még 5 percig zárva tartja az ajtót, és csak ennek letelte után lehet kinyitni. Andi ezt tudja, így a mosásra szánt időbe ezt is belekalkulálja. Amikor a mosógép kijelzőjén az látszik, hogy a program időtartamából 90% már eltelt, Andi mosásra szánt idejének még a 20%-a van hátra. Hány perces a mosógép programja?


Ha lehet, a kidolgozás is érdekelne:)



2017. jan. 12. 21:54
 1/2 anonim ***** válasza:

A mosógép időtartamába nem számít bele Andi 5 perce tehát a 90%.

A 20%-ba viszont benne van.


90+20=110%


tehát 10%-a az a +5perc

így kiszámolható, hogy a 100%-a 50 perc, tehát összesen 50 percet vár Andi, a mosógép programja 45 perc.

2017. jan. 12. 22:12
 2/2 anonim ***** válasza:

#1 rosszul számol, mert két különböző érték százalékát összeadja, de mivel a két érték különbözik nem lehet ilyet csinálni.


A helyes megoldás:

jelöljük x-szel azt az időt, amíg a program időtartamát, így a teljes idő a várakozással együtt x+5.

Eltelt 90% a programidőből: x 90%-a, azaz 0,9x

Hátravan még a teljes idő 20%-a: (x+5) 20%-a, azaz 0,2*(x+5)

Az egyik időtartam a időpont előtti, a másik az időpont utáni időtartam, így ha összeadjuk, akkor megkapjuk a teljes mosási időt a várakozási idővel együtt:

0,9x + 0,2*(x+5) = x+5

Megoldás után x=40, azaz a programidő 40 perc.

2017. jan. 12. 23:09