Matek háziban kellene segítség. Mi a megoldás? (sorozatos feladat, elég nehéz de érdekes szerintem)


x(0)=1

x(1)=41

x(n+2)=3x(n)+gyök[8*{x(n)²+x(n+1)²}], n>=0

Bizonyítsd be hogy a sorozat elemei természetes számok!



Megjegyzés: a négyzetes zárójel NEM egész részt jelöl, a kapcsos zárójel és a négyzetes zárójel is sima kerek zárójelként értelmezendő!


Előre is köszönöm ha valaki tud segíteni!



2017. jan. 11. 18:26
 1/8 anonim ***** válasza:
Fogadunk, hogy nem tudtad megoldani?
2017. jan. 13. 14:59
 2/8 dq ***** válasza:
x(2)=3+sqrt(8*42) nem egész
2017. jan. 13. 16:42
 3/8 anonim ***** válasza:

De igaz az állítás,

x(3)=3+gyök(8*(1+1681))=119,

egész.


Nyilván csak azt kell bebizonyítani, hogy a gyök alatt négyzetszám áll. A gyökjel alól 4-et ki lehet vinni, tehát azt kell bebizonyítani, hogy

gyök(2*(x_(n)^2+x_(n+1)^2)) egész, azaz

2*(x_(n)^2+x_(n+1)^2)

négyzetszám.

Ez azzal ekvivalens, hogy

(x_(n)^2+x_(n+1)^2) = 2k^2

egy négyzetszám kétszerese, hiszen ekkor lesz a bal oldal 4k^2 alakú, és a páros négyzetszámok mind ilyenek.


Tehát azt kell bebizonyítani (teljes indukcióval), hogy ha

x_n^2+x_(n+1)^2=2k^2,

akkor

x_(n+1)^2+x(n+2)^2

is egy négyzetszám kétszerese.


Ehhez

x_(n+1)^2+x(n+2)^2 =

x_(n+1)^2+(3x_n+gyök(8(x_n^2+x_(n+1)^2)))^2 =

x_(n+1)^2 + 9x_n^2 + 6x_n*gyök(8(x_n^2+x_(n+1)^2)) + 8x_n^2+8x_(n+1)^2 =

9x_(n+1)^2 + 3x_n*gyök(8*2k^2) + 17x_n^2 =

=9*(x_(n+1)^2+x_n^2) + 24x_n*k + 8*x_n^2 =

= 9*2k^2 + 24x_n*k + 8*x_n^2 =

=2(9k^2+12kx_n+4x_n^2) =

=2(3k+2x_n)^2,

valóban egy négyzetszám kétszerese.

2017. jan. 13. 17:48
 4/8 A kérdező kommentje:

Köszi szépen a választ, elég régóta és intenzíven kerestem a megoldást, pedig nem csináltál semmi nagyot, most vakarom a fejem hogy hogy nem jöttem rá :\.


Nagyon köszönöm a választ'

2017. jan. 13. 20:35
 5/8 A kérdező kommentje:

Ahogy az iskolában oldottuk meg:

Első módszer:


Kiszámoltuk az első 5 tagját, aztán felírtuk hogy:


A*x(0)+B*x(1)+C*x(2)=x(3)

A*(1)+B*x(2)+C*x(3)=x(4)

A*(2)+B*x(3)+C*x(4)=x(5)


És kiküszöböltük az A,B,C-t, így kijött egy gyök nélküli rekurzív képlet, amiről látszott hogy csak természetes tagokat képzek. A módszernek a nehézsége annyi volt hogy fel kellett ismerni, hogy ez egy harmadrendű lineáris rekurzióként írható fel, noha alapból csak másodfokúnak néz ki.

2017. jan. 14. 13:32
 6/8 dq ***** válasza:
Mi az első néhány tagja?
2017. jan. 14. 13:51
 7/8 A kérdező kommentje:

1

41

119

479

1753

2017. jan. 14. 13:59
 8/8 anonim ***** válasza:
Az, hogy lineáris rekurzióval adható meg a sorozat, igazából erősebb a bizonyítandónál. Szóval még ha meg is van a rekurzió (mert valahogy megsejtjük, hogy van ilyen...), utána meg kell mutatni, hogy ugyanezt a sorozatot adja meg.
2017. jan. 14. 14:17