Lehet, hogy ennek a feladatnak nincs megoldása?


A lényeg, hogy egymás tetejére kell akármennyi dobókockát tenni addig, amíg a NEM látszódó pöttyök a 2/7-ed részét teszik ki az összes pötty-nek.

Ha 1 kockát leteszünk, akkor "körben" 14 pötty látszódik. Ha ráteszünk még 1-et, akkor már 28 pötty látszódik, és ahol a kettő összeér, ott összesen 7 pötty van az nem látszódik.

És így tovább.

Nagyon sokat így leírtam, de még meg sem közelítem a 2/7-es hányadost.


Illetve még az sem világos számomra, hogy a legalsó aminek az alja takarásban van, illetve a legfelső teteje az hány darab pöttyöt tartalmazhat.


2017. jan. 8. 23:15
 1/1 anonim ***** válasza:

Azt kell tudni a dobókockáról, hogy a szemben levő oldalak összege mindig 7. Így ki tudod számolni k darab kockánál mennyi pont nem látszik és mennyi az összes pont.

Összes pont: 21*k

Nem látszik: a felső kockát kivéve (ez k-1 darab) két-két szembelévő oldaluk nem látszik, ugye a két szemben levő oldaluk összege mindig 7, ezen kívül nem látszik a legfelső kocka alja, ezt nem ismerjük, ezért legyen A-val jelölve, így a nem látszódó pontok száma: 7(k-1)+A

A feladat szerint az arányuk 2/7, azaz:

(7(k-1)+A) / 21k = 2 / 7

ha ezt megoldod, akkor ez adódik: k+A=7

az A értéke a dobókocka egyik oldalának pontértéke lehet, így 1-től 6-ig lehet egy eglsz szám.

Tehát attól függően, hogy mi kerül a felső kocka aljára, attól függ, hogy mennyi kockát kell egymásra rakni:

ha az 1 kerül a felső kocka aljára, akkor 6 kockát kell egymásra rakni

ha a 2 pontos oldal lesz a felső kocka alján, akkor 5 kocka kell

és így tovább...

végül ha a 6 pontos kerül alulra, akkor elég egy kocka is


Ellenőrzés:

6-os került alulra, csak ez nem látszódik, összes pont 21, arány: 6/21 = 2/7 ez helyes

1-es került alulra, 6 kocka kell, pontok száma 126, 5 kocka 2-2 oldala nem látszik, ez 5*7, azaz 35 pont, plusz a felső alja, azaz összesen 35+1 pont nem látszik, az arány 36/126, 18-cal egyszerűsítés: 2/7 ez is helyes

2017. jan. 9. 00:09