Egy ötjegyű számnak leírtuk egymás után a 2-vel,3-mal,4-gyel,5-tel és 6-tal való osztási maradékait, így az eredeti ötjegyű számot kaptuk Mi volt az eredeti ötjegyű szám?


2017. jan. 8. 20:48
 1/5 anonim ***** válasza:
11311
2017. jan. 8. 20:54
 2/5 A kérdező kommentje:
köszi
2017. jan. 8. 21:02
 3/5 anonim ***** válasza:

Írjuk le a lehetséges maradékokat:


1

0,1,2

0,1,2,3

0,1,2,3,4

0,1,2,3,4,5


Ezek alapján 2*3*4*5=120 ötjegyű szám jöhet számításba, ha nincs más ötletünk, neki kell esni ezeknek.


Szerencsére van más ötletünk, mégpedig az 5-ös oszthatóságból érdemes kiindulni, ugyanis amiatt vagy utolsó két számjegy megegyezik, tehát az utolsó két lehetséges számjegy: 00, 11, 22, 33, 44, vagy az utolsó két számjegy 05, de páros nem lehet, mivel akkor 2-es maradéka 0 lenne, viszont akkor előre 0-t kellene írni, amit nem szabad, így marad 11, 33, 05.


-ha 11-re végződik, akkor 4-es maradéka biztosan 3, így ez a számunk lesz: 1_311, és mivel 1+3+1+1=6, ezért bármelyik szám írható a második helyre: 10311, 11311, 12311, csak azt kell megnézni, hogy ezek 6-os maradéka 1-e; ezek közül az 11311 lesz csak jó.


-ha 33-ra végződik, akkor 4-es maradéka 1, tehát a számunk 1_133 alakú. 1+1+3+3=8, így ha beírunk még egy számot, nem fog passzolni a maradék és a beírt számjegy.


-ha 05-re végződik, akkor 4-es maradéka 1, így 1_105 alakú a szám, 1+1+0+5=8, ugyanaz a történet.


Tehát a keresett szám az 11311.

2017. jan. 8. 21:12
 4/5 A kérdező kommentje:

nagyon köszönöm a részletes megoldást,

de az elején elrontottad mert nem 120 ilyen szám van mert a nullásokkal nem számoltál hanem 6*5*4*3*1=360 negyon köszönöm amúgy

2017. jan. 10. 17:07
 5/5 A kérdező kommentje:
ja és ebbe is bele kell szoljak mert ha 27-re végződik a szám akkor is igaz rá az hogy a tízesek helyén az öttel való osztás maradékát kapjuk. Én nem mondom hogy van még ilyen szám, mert még nem néztem meg csak szólni akartam hogy ezt is elfelejtetted
2017. jan. 10. 17:13