IstiK kérdése:

Valaki segítene az ilyen típusú feladatok megoldásának menetében? (Fizika 9. o. )

Egy testet 20 N nagyságú erőhatás 5 másodpercig gyorsít. Eközben nyugalmi helyzetből a test 3 méterrel mozdult el. Mennyi a test tömege, gyorsulása, és mennyi lesz a sebessége az 5. másodperc végén?

2017. jan. 7. 17:50
 1/2 anonim ***** válasza:

s = v0*t + (a/2)*t^2

Mivel nyugalmi helyzetből indul (v0=0), ezért az első tag kiesik a 0-val való szorzás miatt, és egyszerűsödik a képlet:

s = (a/2)*t^2

Tudjuk, hogy s=3méter, valamint hogy t=5sec

3 = (a/2)*5^2

3 = (a/2)*25

3/25 = a/2

a = 6/25 m/s^2


Megvan tehát a gyorsulás.

Newtoni törvények között találsz ilyet:

F = m*a, ahol

F=20N, a=6/25 m/s^2, így már csak a tömeg az ismeretlen:

20 = m*6/25

(20*25)/6 = m

m = 250/3 kg


A gyorsulás definíció szerint dv/dt, vagyis egységnyi idő alatt bekövetkező sebességváltozás.

A sebességváltozás: dv=v2-v1

Mivel a test nyugalomból indul, ezért a v1=0, tehát ilyenkor dv=v2

Szóval akkor képletekkel leírva:

a = dv/dt

a = (v2-v1)/dt

a = v2/dt

6/25 = v2/5, ahol ugye dt=5, mivel feladat az ötödik másodpercet kérdezi.

30/25 = v2

v2 = 6/5 m/s


És kész.

Összegezve:

Ezeknél a típusoknál, ahol adott az erőhatás-gyorsulás-tömeg, ott szinte biztos felbukkan Newton második törvénye (F=m*a), illetve gyorsulásnál kell a gyorsulás képlete (a=dv/dt), és az útképlet gyorsuláskor s=v0*t+(a/2)*t^2 (vagy ha lassulás, akkor nem összeadod, hanem kivonod). Ennyi.

Érthető?

2017. jan. 7. 18:04
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen!
2017. jan. 7. 18:18