Jövő héten vizsga, és ehhez még csak hasonlót se vettünk.


Köszönöm!


Jövő héten vizsga, és ehhez még csak hasonlót se vettünk.


Köszönöm!


[link]



2017. jan. 3. 18:56
1 2
 1/12 dq ***** válasza:

Annak van értelme, hogy


> (y+1) osztja ((y^44 + y^22 + 1) ^ 100 - 1)


hiszen a másodiknak gyöke y=1, majd, y helyébe x^2 -et írunk?


Egyébként fogalmam sincs mi lehet a megoldás, nekem nem volt ilyen, kb semmilyen analízis tételt nem tudnék ráereszteni.

2017. jan. 3. 19:24
 2/12 dq ***** válasza:

Jó, ez hülyeség. Szerintem egyáltalán nem igaz, nem osztja, x=i gyöke a bal oldalnak, a jobb oldalnak meg nem...


De például ha a három közül az egyik tag negatív elõjellel szerepelne, akkor az állítás és a bizonyítás is jó lenne...

(másik lehetõség hogy valami charK=2 testben nézzük)

2017. jan. 3. 19:44
 3/12 anonim ***** válasza:
67%

a^n-b^n mindig osztható (a-b)-vel.

Tehát

(x^88+x^44+1)^100 - 1

osztható

x^88+x^44+1-1 -el, azaz x^88+x^44 -el.

Ez azonban

x^88+x^44 = x^44(x^2+1),

így az eredeti polinom x^2+1 -el is osztható.

2017. jan. 3. 20:09
 4/12 dq ***** válasza:
Az utolsó egyenleted elbasztad : x^a * x^b = x^(a+b).
2017. jan. 3. 22:46
 5/12 anonim ***** válasza:

Bocsánat, jogos az észrevétel. Tényleg csúnyán elnéztem, annyira akartam, hogy kijöjjön ilyen egyszerűen. :)


Egyébként próbáltam Taylor-polinommal is, de az is csak akkor működne, ha az egyik előjel negatív lenne.

2017. jan. 4. 10:23
 6/12 dq ***** válasza:

Úgy hogyan?

((Az enyém az algebrai, komplex gyökös megoldásból lett átalakítva hogy valósakra is mûködjön (néha), az analízises megoldásod érdekel.))

2017. jan. 4. 13:05
 7/12 anonim ***** válasza:

Én úgy próbáltam gondolkozni, hogy y=x^2 helyettesítés után az

f(y)=(y^44+y^22+1)^100-1

függvény -1 körüli Taylor-sorát felírva a 101. deriválttól kezdve mindegyik tag 0, és a 0. tag kivételével mindegyik osztható (y+1)-el. Tehát ha f(0)=0 teljesülne, akkor f (y+1) polinomjaként való előállításában a konstans tag 0 volna, így az egész osztható lenne y+1 -el. Ez működne is, ha bármelyik előjel negatív lenne...

2017. jan. 4. 13:28
 8/12 anonim ***** válasza:
Az előzőben úgy értem, ha f(-1)=0 teljesülne....
2017. jan. 4. 13:40
 9/12 anonim ***** válasza:
"101. deriválttól kezdve mindegyik tag 0" helyett a 441. deriválttól kezdve... a lényegen mondjuk nem változtat. Remélem, több hibát nem vétettem ebben a pár sorban.
2017. jan. 5. 07:57
 10/12 Tom Benko ***** válasza:
Hm. x^{88}+x^{44}+1=x^{44}(x^{44}+1)+1. x^{44}+1 osztható x^2+1-gyel, x^{88}+x^{44}+1 maradéka 1 modulo x^2+1. Így a polinom alakja (k(x^2+1)+1)^{100}-1, ezt ha felbontjuk, a binomiális tétel alapján (csak hogy legyen benne anál is), az utolsó tag kivételével mind osztható x^2+1-gyel (ezt, remélem, nem kell kifejteni), az utolsó tag pedig 1^100=1. Ha ebből kivonok 1-et, akkor a teljes polinom maradéka 0. QED.
2017. jan. 5. 20:43
1 2