Egy 4 méter hosszú ugródeszka az egyik végén 1,5 m-re van rögzitve. Mekkora és milyen irányú erők hatnak a rögzítési pontokban a deszkára ha a végén egy 50 kg tömegű sportoló áll(a deszka tömege elhanyagolható)


Egyenlő térfogatú de különböző alapterületű kocka illetve henger áll az asztalon. mindkettő acélból van. melyik nyomása nagyobb az asztalra? miért?


SZÁMOLÁSSAL IGAZOLD AZ ELŐZŐ VÁLASZOD

A kocka éle a=8cm a henger sugara=4cm.

Mekkora a nyomásuk? melyik test magasabb?


Egy gyerek ül a 10 kg tömegű szánkón,melynek nyomása a hóra 8 kPa. A szánkó érintkezési felülete a hóval 500 négyzet cm. mekkora a gyerek tömege? Mekkora a szánkó aljának a hóra vonatkozó csúszási surlódási együtthatója, ha a surlódási erő a nyomóerőnek a 10-ed része?


Egy talicskára 15 db, egyenként 3 kg tömegű téglát raknak. A kerék tengelyétől a talicska "szarvának" 1,2m-re van a vége, a téglarakomány tömegközéppontja a talicska kerekétek tengelyétől 0,5 m-re van. mekkora erővel lehet megemelni a talicska "szarvát", ha az önsúlyt nem vesszük figyelembe?


egy 6 m hosszú libikókán hintázik Evelin és Veronika. A gyerekek tömege 15 kg és 45 kg. Egyikük a hinta végére ült. Milyen messze ült a másik gyerek a forgástengelytől, ha a hinta egyensúlyban van?Ki ült a hinta végére?


egy 0,8 m hosszú és 20 cm magas lejtőre helyezünk egy 2 kg tömegű téglatestet. mekkora erő hat a testre a lejtővel párhuzamosan, és mekkora erővel nyomja a test a lejtőt?


Mennyi munkát végzett a gravitációs mező, ha 5 kg tömegű nyugvó testet 8 m/s sebességre gyorsított fel? mennyi utat tett meg közben a test?


Egy test lendülete 10 kg*m/s, mozgási energiája 20 J. Mekkora a test tömege és sebessége?



#fizika #nemmosttanuljuk
2016. dec. 30. 14:42
 1/6 anonim ***** válasza:

Az 1.


Nincs teljesen korrektül leírva a feladat de ahogy én értettem:


A sportoló 500N erővel terheli a deszka végét.

Ez 2,5m*500N=1250Nm nyomatékkal terheli az alátámasztás sportoló felőli végét.

Ugyanekkora nyomaték ébred majd az alátámasztás másik végén csak éppen ellenkező értelmű forgatással:


1250Nm=1,5m*F -> F=1250Nm/1,5m=833,3333N erő fogja terhelni a rögzítési pontot függőlegesen felfelé

2016. dec. 30. 16:19
 2/6 A kérdező kommentje:
köszii <3 a többit nem tudja valaki?
2016. dec. 30. 16:47
 3/6 anonim ***** válasza:

"Ez 2,5m*500N=1250Nm nyomatékkal terheli az alátámasztás sportoló felőli végét."


Tévedés! Nem a végét terheli, hanem a második alátámasztásban lévő pontjait a deszkának!



"Ugyanekkora nyomaték ébred majd az alátámasztás másik végén csak éppen ellenkező értelmű forgatással"


Baromság! A deszka mindkét végén a nyomaték zérus. Megint az a baj, hogy csak képletet magoltok be, a fizikájáról fogalmad nincs...


"1250Nm=1,5m*F -> F=1250Nm/1,5m=833,3333N erő fogja terhelni a rögzítési pontot függőlegesen felfelé"


Ez végre jó. És a másik rögz. pontra mennyi? Félig oldasz meg feladatot?

2016. dec. 31. 12:16
 4/6 anonim ***** válasza:

2-3. feladat:


A kocka oldalhosszát jelölje a, a henger átmérőjét d, magasságát h.


A térfogat egyrészről V=a^3, másrészről V=d^2*pi*h/4.


A nyomás definíciószerűen p=F/A.


Azonos anyagú kocka és henger esetén a fajsúlyok egyenlősége esetén a testek súlyát jelölje G. Mivel G=gamma*V, ahol gamma a fajsúly, ezért a kockára:


G=gamma*a^3, a hengerre pedig:


G=gamma*d^2*pi*h/4.


A kocka nyomása az asztalra:


p_k=gamma*a^3/a^2=gamma*a.


A henger nyomása az asztalra pedig:


p_h=[gamma*d^2*pi*h/4]/[d^2*pi/4]=gamma*h.



A térfogatok egyenlőségéből pedig:


p_k=gamma*V/a^2, ill. p_h=4*gamma*V/(d^2*pi).


Ebből rögtön látható, hogy -azonos súly birtokában- a kisebb nyomófelületű test gyakorol nagyobb nyomást az alátámasztásra.


Vagyis a<(d/2)*gyök(pi) esetén a kocka,


a>(d/2)*gyök(pi) esetén pedig a henger gyakorol nagyobb nyomást.


Egyenlő a nyomás az a=(d/2)*gyök(pi) egyenlőség fennállása esetén.

2016. dec. 31. 12:31
 5/6 A kérdező kommentje:
uuu köszi<3 de nem teljessen értemxdd
2016. dec. 31. 17:49
 6/6 anonim ***** válasza:

mit nem értesz?

Vedd a fáradságot, írd le papírra amit leírtam, olvasd el még 20-szor!

2017. jan. 1. 13:01