800m/s kezdősebességgel felfelé lövünk egy puskagolyót. Milyen magasra emelkedik és mennyi idő múlva ér vissza a kiindulási helyéig?


Párhuzamos sínpályán haladva két egymás felé közeledő vonat egyike 72 km/h sebességű, a másik sebessége 25m/s. az egyik vonatban lévő utas azt észleli, hogy a másik vonat 4 másodperc alatt halad el mellette.mekkora a másik vonat hossza?


Régen egyes vidékeken vállrúdon vitték a vizet, A vállrúd a menetiránnyal párhuzamos, kb 1,8 méter hosszú. A vállrúd melyik pontjával érintkezik a vízhordó válla ha a rúd végeire akasztott telt kannák közül az egyik nyolc, a másik 12 literes.



2016. dec. 29. 11:27
 1/9 anonim ***** válasza:
Meddig jutottál? Mi nem megy?
2016. dec. 29. 11:53
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

VONAT

72 km/h = 72 000 m/h = (72000:3600→) 20 m/s

25 m/s + 20 m/s = 45 m/s

4 s * 45 m/s = 180 m

2016. dec. 29. 11:56
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

VÍZHORDÓ RÚD

Erőször erőkar egyenlőség kell.

Fel kell tételezni, hogy a vödrök súlyainak aránya is olyan, mint a vízmennyiségek aránya.

Az alátámasztó válltól az egyik vödörig van az egyik erőkar, a válltól a másik vödörig a másik erőkar.

8 liter víz 8/12 = 2/3 része 12 liter víznek.

A 12 liternyi víz erőkarja 2/3-a kell, hogy legyen, a 8 liter vízének.

A 12 liter felőli részen 2/3, a 8 liter felőlin 3/3 a rúdrész hossz.

2/3 + 3/3 = 5/3. ← Összesen 5 rész, amit be kell osztani.

A 12 liter felől az 1,8 m 2/5 része kell, hogy legyen: 0,72 m.

A 8 liter felől az 1,8 m 3/5 része kell, hogy legyen: 1,08 m.


Ellenőrzés:

1,08 + 0,72 = 1,8

┌ 0,72 * 12 = 8,64

└ 1,08 * 8 = 8,64


V á l a s z :

Olyan helyen kell vállal alátámasztani a rudat, hogy a 8 literes vödör 1 méter és 8 cm-re, a 12 literes vödör 72 cm-re legyen; a rúd végein.

2016. dec. 29. 12:20
 4/9 A kérdező kommentje:
köszii <3 az elsőt nem tudja valaki?
2016. dec. 29. 12:50
 5/9 anonim ***** válasza:

"800m/s kezdősebességgel felfelé lövünk egy puskagolyót. Milyen magasra emelkedik és mennyi idő múlva ér vissza a kiindulási helyéig?

"

a=g=10m/s^2

s=(a*t^2)/2


Ehhez kellene, hogy mennyi idő múlva lesz a sebessége 0.:

v=a*t innen meg lesz a keresett t.


Vicces, mert épp ez a t amit kérdeznek másodjára, szóval mindent tudsz.

2016. dec. 29. 13:29
 6/9 anonim ***** válasza:

tévedtem!


A keresett idő 2*t, mert t ideig emelkedik, majd t ideig esik, míg ugyanoda nem ér vissza.

2016. dec. 29. 13:30
 7/9 A kérdező kommentje:
huhh ez nem tudod valahogy egyszerűbben leírni?xdd
2016. dec. 29. 13:41
 8/9 anonim ***** válasza:

Most lassul a lövedék. Mennyi idő múlva lesz 0 a sebessége?


800m/s=10m/s^2 *t

t=80s


Ennyi ideig emelkedik. Ugyanennyi ideig esik is, ezért a második kérdésre a válasz:

160s múlva lesz ugyanott.


Milyen magasra megy fel?


s=0,5*a*t^2

s=0,5*10*80^2

s=32 000m


(Valóságban nem ennyire magasra jut fel, mert a közegellenállás is van, valamint a g sem lesz állandó.)


ugyanezt az eredményt kapod, ha:


s=v0*t+0,5*a*t^2 képletet használod, de ekkor, mivel lassul, az a negatív lesz, azaz:

s=v0*t-0,5*a*t^2

s=800*80-0,5*10*80^2

s=64000-32000=32000m


Számold át, lehet tévedtem.

2016. dec. 29. 14:04
 9/9 A kérdező kommentje:
köszii
2016. dec. 29. 14:13