Ilyen típusú kémia feladatot hogy kell megoldani?


Mekkora tömegű vízben kell feloldani 80.0 g kálium-nitrátot, hogy 80 C - on telített oldatot kapjunk? A feloldott só hány %-át nyerhetjük vissza, ha a forrón telített oldatot 20 C-ra hűtjük vissza?


Oldhatóság:

KNO3:

20 C-on: 31,6g/100g víz

50 C-on: 85,5g/100g víz

80 C-on: 169g/100g víz

100 C-on: 246g/100g víz


Erre hogy kell felírni a keverési egyenletet? Vagy milyen módok vannak ilyen feladatok megoldásra?

Köszönöm :D



2016. dec. 29. 13:31
 1/3 anonim ***** válasza:

A keverési egyenlet felírásánál a kettő dolog szokott problémát okozni:

- a tiszta víz 0%-os

- a tiszta só ( lúg, sav , akármi ) 100%-os


Általam ismert forma ax+by= (a+b)*z


80 * 100% + b * 0 = (80+b) * z


mennyi a z ?


169 g só +100 g víz = 269 g oldat


169/269*100 = 62,83%


80 * 100% + b * 0 = (80+b) * 62,83%

8000=5026,4+62,83b

2973,6=62,83b

b=47,33 g víz szükséges az oldat elkészítéséhez


Oldat tömege : 80+47,33= 127,33 g


127,33*62,83 + b *100 = (127,33+b)*z


z mennyi ? 31,6+100= 131,6 31,6/131,6= 24,01%

127,33*62,83 + b *100 = (127,33+b)*24,01

8000+ 100B = 3057,19 +24,01b

75,99 b = -4942,8

b= -4942,8/75,99

b= -65 g

Tehát 65 g só válik ki.


persze végig is lehet számolni, meleg oldatbann x só, a hideg oldatban y só, kiválik x-y.

2016. dec. 29. 16:53
 2/3 Arp Du ***** válasza:

aránypárokkal:

80C-on: 169g/100g víz, a példában 80g/X g víz

a só/víz arány ugyanaz

169/100= 80/x

1,69= 80/x

x= 80/1,69= 47,33g víz


20C-on: 31,6g/100g víz, (80g-y)/47,33 g víz

y: az oldatból kicsapódó visszanyert só tömege

(y/80)*100 a visszanyert só %


31,6/100= (80-y)/47,33

0,316= (80-y)/47,33

0,316*47,33= 80-y

15= 80-y

y= 65

65/80 *100= 81,25%

2016. dec. 30. 15:38
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm mind kettőtöknek :D így végre rájöttem, hogy kell :P
2017. jan. 1. 14:19