Hogyan kell kiszámolni ezt az oldatos feladatot?


Hány cm3 0,5 mólos CuSO4 oldat készíthető 96,8 g CuSO4 • 5 H2O-ból ?


elvileg 774cm3 a megoldás, de nem tudom hogyan jött ki.



2016. okt. 24. 12:48
 1/5 anonim ***** válasza:
Kell még?
2016. okt. 24. 19:05
 2/5 anonim ***** válasza:

1. számoljuk ki hány mól rézszulfátunk van ?


n=m/M


M= 63,6 + 32 +4*16 + 5*(16+2) =249,6 g/mol



n=96,8 g / 249,6 g/mol = 0,4 mol


2. oldat mennyiségének kiszámolása:


1 mol CuSO4 • 5 H2O -ből 1 mol CuSO4 lesz az oldatban

1000 cm3 vízben legyen 0,5 mól CuSO4

X cm3 oldatban lesz 0,4 mól CuSO4


X = 0,4*1000/0,5 = 800 cm3



3. a hiba a leírásban:


1 mol víz 18 g , az kb 18 cm3

5*0,4 mol víz = 5*0,4*18 = 36 cm3


Tehát ha az a kérdés, hogy mennyi vizet kell 96,8 g CuSO4 • 5 H2O -hoz önteni, hogy 0,5 M-os oldatot kapjuk, akkor a válasz 800-36 = 764 cm3

más tippem nincs a 774-re...

2016. okt. 24. 19:19
 3/5 A kérdező kommentje:
Utolsó: Miért vontad ki a 36cm3 vizet?
2016. okt. 26. 00:01
 4/5 A kérdező kommentje:
764-et akartam írni.
2016. okt. 26. 00:02
 5/5 anonim ***** válasza:

#1 vagyok


A bevitt anyagban, a 0,4 mol CuSO4*5H2O -ban van 0,4*5 mol víz is. Az 2 mol annak a tömege 36 g, annak a térfogata 36 cm3

( persze ez nagyon pontatlan, de a feladat kiírás pontosságába belefér )

2016. okt. 26. 18:45