Hogyan ábrázoljuk ezt a függvényt? F (x) = 1/2x (négyzeten)?

Ilyenkor az 1/2 miatt a felére zsugorítjuk a másodfokú függvényt?
2010. máj. 3. 14:36
 1/6 anonim ***** válasza:
Igen.
2010. máj. 3. 14:40
 2/6 anonim ***** válasza:
Magyarul "kövérebb" lesz majd a függvény képe.
2010. máj. 3. 14:40
 3/6 A kérdező kommentje:
Azért kérdezem, mert a 2009-es matek érettségiben szerepelt ez a feladat,ez volt a 17. és a második megoldásként a javítókulcs azt írja, hogy ennek, meg a 2x+5/2 függvénynek a metszéspontját kell kikeresni, de akárhogy rajzolom, nincsen metszéspontja...
2010. máj. 3. 14:47
 4/6 anonim ***** válasza:

A metszéspontot úgy keresd, hogy egyenletrendszerként megoldod őket:


y=1/2x^2

y=2x+5/2


Ezt az egyenletrendszert megoldod, ami annyiból áll, hogy egyenlővé teszed a kettőt egymással:

1/2x^2=2x+5/2

Egy odalra rendezed, szorzol 2vel és megoldod másodfokúként:

x^2-4x-5=0

Dejben kitalálhatóak a gyökök:

(x-5)*(x+1)=0

tehát a két megoldás x-re:

5

-1

A hozzá tartozó y pedig az első egyenletből simán kijön:

1/2*5^2=25/2

1/2*(-1)^2=1/2


Tehát a két metszéspont:

(5,25/2)

(-1,1/2)

2010. máj. 3. 14:56
 5/6 anonim ***** válasza:

Előző vagyok, amit kiszámoltam és azt kell, hogy mondjam, hogy valamit a rajzon is elronthatsz, mert alapvetően nagyon látszik rajta, hogy 2 megoldás is van.


1/2x^2: ez egy fordított harang, ami szimmetrikus az y tengelyre, néhány értéke:

0-nál 0

2-nél 2

-2-nél 2


2x+5/2: ez egy egyenes, ami 2-es meredekségű és az origó fölött 5/2-nél metszi az y tengelyt.


Már az ábráról is leolvasható könnyen a megoldás, DE az ábra nem számít megoldásnak, mindenképp számolni kell!

2010. máj. 3. 15:01
 6/6 A kérdező kommentje:
Áhh, köszönöm! :)
2010. máj. 3. 15:35