Fizika feladat, tovább lent?


Egy M=9kg tömegű homokzsák egy kötélre van felfüggesztve. A homokzsákba vízszintes irányban belelövünk egy m=4g tömegű, v=1100m/s kezdősebességű lövedéket. A lövedék nem hatol át a zsákon (elakad a homokban). g=9,81m/s^2. Töltse ki a táblázatot!


A kérdések:

Milyen nagyságú a lövedék impulzusa a kilövés pillanatában?

Mekkora a lövedék mozgási energiája a kilövés pillanatában?

Milyen nagyságú a lövedék és a zsák közös sebessége a becsapódás után?

Mekkora a rendszer mechanikai energiája a becsapódás után?

Mekkora munkát végzett a súrlódási erő miközben a lövedék lefékeződött a homokban?

Mekkora a zsák tömegközéppontjának maximális függőleges irányú elmozdulása?



2016. dec. 21. 17:36
 1/10 anonim ***** válasza:

Egyetemre jársz. Azon még túllépek, hogy csak idehánysz egy feladatot semmi "légyszi" vagy valami, de hogy már rögtön a legelső kérdésre sem tudod a választ, ami konkréten két szám összeszorzása, na az nagyon ciki...

Milyen szakra jársz úgy mégis?

2016. dec. 21. 17:46
 2/10 A kérdező kommentje:
Kiszámoltam, de attól nem biztos, hogy jó is. A másik meg az, hogy a rendszer nem is engedi úgy kitenni a kérdést olyan szavakkal, hogy légyszi kérlek, köszönöm és hasonlók. De köszi azért a semmit. Az meg teljesen mindegy, hogy milyen szakra járok, nem? Attól még másabb feladatot nem fogok kapni. Kész.
2016. dec. 21. 17:51
 3/10 anonim ***** válasza:

Mit nem enged? Megfogalmazni a kérdésedet és nem csak egy az egyben a feladatot bemásolni? Na ne már.


Írd le mik az eredményeid, utána elmondom, hogy jók-e.

2016. dec. 21. 18:12
 4/10 anonim ***** válasza:

Mi ilyen feladatokat oldottunk meg középiskolában fizikaórán. Mármint nem fakton, szakkörön, hanem ezt kapták a bölcsészlelkek is. Na jó, ők mondjuk csak az első hármat tudták megcsinálni.


Amúgy első, második: behelyettesítünk a képletbe, gondolkodás nélkül.

Harmadik: lendületmegmaradásból adódik.

Negyedik: az előzőekben ksizámolt sebesség és az össztömeg behelyettesítése a m*v*v/2 képletbe

Ötödik: nem túl precíz a kérdés: MIN mekkora munkát végzett? De első közelítésben az előző válasz jó ide is.

Utolsó: előző energia = (m+M)*g*h-ból

2016. dec. 21. 18:14
 5/10 A kérdező kommentje:

Második: A feladatot nem másoltam, hanem begépeltem. De ha csak kötekedni jöttél ide, el is mehetsz. Szia!


Harmadik: Elég gyenge gimiből vettek fel, szóval mi meg nem csináltunk ilyesmiket. :D Az első feladatra meg van a képlet, a másodikra is, viszont a harmadiknál akadtam el. Köszi a segítséget! :)

2016. dec. 21. 18:23
 6/10 anonim ***** válasza:

M = 9 kg

m = 4 g = 0,004 kg

v = 1100 m/s


Milyen nagyságú a lövedék impulzusa a kilövés pillanatában?

I = m·v = 0,004 kg · 1100 m/s = 4,4 kg·m/s


Mekkora a lövedék mozgási energiája a kilövés pillanatában?

E = ½m·v² = ½ · 0,004 kg · (1100 m/s)² = 2420 J


Milyen nagyságú a lövedék és a zsák közös sebessége a becsapódás után?

A lendületmegmaradás miatt a közös lendület a lövedék kezdő lendületével (impulzusával) egyezik meg.

I = m·v = (M+m)·V, ebből a közös sebesség: V = I/(M+m) = 4,4 kg·m/s / (9 kg + 0,004 kg) = 0,488 m/s


Mekkora a rendszer mechanikai energiája a becsapódás után?

Eö = ½(M+m)·V² = ½ · (9 kg + 0,004 kg) · (0,488 m/s)² = 1,075 J


Mekkora munkát végzett a súrlódási erő miközben a lövedék lefékeződött a homokban?

A lövedék energiája mínusz a rendszer mechanikai energiája = E - Eö = 2420 J - 1,075 J = 2418,925 J


Mekkora a zsák tömegközéppontjának maximális függőleges irányú elmozdulása?

(M+m)·g·h = Eö, Ebből a h = Eö/(M+m)g = 1,075 J / (9,004 kg · 9,81 m/s²) = 0,0121 m = 1,21 cm


Számolj utána mert fáradt vagyok és tévedhettem is.

2016. dec. 21. 18:53
 7/10 anonim ***** válasza:

#4: Amúgy én is gyenge gimibe jártam, de még a Kádár-rendszerben :)


Egyrészt akkor arányaiban kevesebben jártak gimibe, tehát még a gyenge gimi is jelentett valamit, másrészt több fizikaóránk volt, ha jól emlékszem 2-2-3-2 a 4 év alatt, szemben a mostani 2-2-2-0-val. És ehhez jöttek a fakultációk, tehát nekem 2-2-5-4 fizika órám volt.

2016. dec. 21. 20:03
 8/10 anonim ***** válasza:
#6-ra: ha a súrlódási erő munkáját úgy értjük, hogy mennyi energia disszipálódott, akkor így van, de negatív az előjel. A súrlódási erő a homokzsákon pozitív, a lövedéken negatív munkát végzett, összegészében pedig negatívat. (A hatás-ellenhatás miatt a lövedékre és a homkzsákra ható erő minden pillatantban egyenlő és ellentétes - de a homkzsák elmozdulása jóal kisebb, így a pozitív munka is jóval kisebb a negatívnál.)
2016. dec. 21. 20:10
 9/10 A kérdező kommentje:
Nekem elég kevés fizika órám volt. 9., 10. és 11-be tanultuk, még csak fakultációm se volt belőle. Igazából az osztály fegyelmezésével ment el annak a kevés időnek legalább a fele. Tehát tényleg nem sokat tanítottak meg velem fizikából. :D És nagyon szépen köszönöm a segítséget! :)
2016. dec. 21. 21:30
 10/10 anonim ***** válasza:

Az, hogy nem tanítottak rendesen fizikából, mert kevés volt az idő és sok a fegyelmezés nem a te hibád. (persze csak akkor, ha nem miattad kellett fegyelmezni)


Ezek ellenére megbuktattam volna mindenkit, aki nem oda való. Eszem megáll, mikor valaki elvégezhet egy gimnáziumot matek tudás nélkül, mert diszkalkuliás. Mi lesz még? Diszfizikás, diszkémiás? diszmagyaros? :-)


Magyarból, történelemből bukhatnak, de matekból, kémiából, fizikából nem?


A feladat középiskola második osztály. A dolgozatok első kérdései közé tartozott, azaz ennek hiánya bukta volt nálunk. Silány gimnáziumban is 20 éve.


Ma pedig olyan felsőoktatás, ahol kellene egy kis fizika, csak ennyire egyszerű feladatok lehetnek? Olyan szak, ahol tanulnak 'Fizikát' is, az kimerül a középiskolai szint ismétlésében?

2016. dec. 22. 11:18