A feladat:
Két pozitív szám legnagyobb közös osztója 18, legkisebb közös többszöröse 1080. Melyik ez a két szám?
2016. dec. 19. 21:32
1/2 anonim válasza:
Írjuk fel a számok prímtényezős alakját:
18=2*3^2
1080=2^3*3^3*5
Olyan két számot keresünk, hogy azoknak prímtényezős felbontásában:
-az egyikben pontosan 2 van, a másikban 2^3
-az egyikben pontosan 3^2 van, a másikban 3^3
-az egyikben pontosan 5 van.
Ezek alapján 2*2*2/2=4 megoldása lesz a feladatnak, ezek:
2*3^2=18, 2^3*3^3*5=1080 (ez egyébként a triviális megoldás)
2*3^2*5=90, 2^3*3^3=216
2*3^3=54, 2^3*3^2*5=360
2*3^3*5=270, 2^3*3^2=72
(A másik 4 megoldás úgy jönne ki, hogy fordítva választjuk ki a számokat, tehát pl. 1080 és 18, de mivel a sorrend nem számít, ezért osztottunk fenn 2-vel).
2/2 A kérdező kommentje:
Kösozönöm! :)
2016. dec. 21. 01:12