Hogyan lehet megállapítani két számot, amiknek csak a legnagyobb közös osztója és legkisebb közös többszöröse van megadva?


A feladat:

Két pozitív szám legnagyobb közös osztója 18, legkisebb közös többszöröse 1080. Melyik ez a két szám?



2016. dec. 19. 21:32
 1/2 anonim ***** válasza:

Írjuk fel a számok prímtényezős alakját:


18=2*3^2

1080=2^3*3^3*5


Olyan két számot keresünk, hogy azoknak prímtényezős felbontásában:


-az egyikben pontosan 2 van, a másikban 2^3

-az egyikben pontosan 3^2 van, a másikban 3^3

-az egyikben pontosan 5 van.


Ezek alapján 2*2*2/2=4 megoldása lesz a feladatnak, ezek:


2*3^2=18, 2^3*3^3*5=1080 (ez egyébként a triviális megoldás)

2*3^2*5=90, 2^3*3^3=216

2*3^3=54, 2^3*3^2*5=360

2*3^3*5=270, 2^3*3^2=72


(A másik 4 megoldás úgy jönne ki, hogy fordítva választjuk ki a számokat, tehát pl. 1080 és 18, de mivel a sorrend nem számít, ezért osztottunk fenn 2-vel).

2016. dec. 19. 23:40
 2/2 A kérdező kommentje:
Kösozönöm! :)
2016. dec. 21. 01:12