A vegyület tömegszázalékos összetétele: szén 79%, oxigén 10,5% és hidrogén 10,5%. Vegyület moláris kisebb mint 200g/mol.2016. dec. 14. 16:59
1/1 anonim válasza:
100 grammban van 79 gramm szén, 10,5 gramm oxigén és 10,5 gramm hidrogén. Ha ezeket a moláris tömegeikkel elosztjuk, ez jön ki: 6,58:0,656:10,5. 1-ig fel kell szorozni azt, ami nem éri el az 1-et, és ugyanannyival kell megszorozni a többit, amennyivel a 0,656-ot szorzod, hogy 1 legyen. 1/0,656 = 1,524, tehát ennyivel szorzunk mindent. 6,58*1,524 = 10. Tehát 10 szénatom van benne. Oxigénatomból egy van, hiszen most szoroztuk fel 1-re. 10,5*1,524 = 16. Tehát a képlet: C10H16O. Moláris tömegeket összeadva pedig -> 10*12 + 16 + 16 = 120 + 32 = 156, ami kevesebb, mint 200.