Ha egy x kg tömegű testet beteszünk a fagyasztóba és a fagyáshője y J/kg, akkor hogyan kell kiszámolni azt, hogy mennyi hőt adott le a folyamat közben?

Egy testet vízszintes kezdősebességgel 2 m magasról a 4 m távol lévő kukába dobom, mekkora sebességgel kell indítanom, hogy bele hajítsam a kukába? ( Legfőképpen a megoldás módjára lennék kíváncsi )

A válaszokat előre is köszönöm!



2016. dec. 7. 19:33
 1/1 anonim ***** válasza:
100%

"Ha egy x kg tömegű testet beteszünk a fagyasztóba és a fagyáshője y J/kg, akkor hogyan kell kiszámolni azt, hogy mennyi hőt adott le a folyamat közben?"

Ez így önmagában értelmetlen, mert szükséges a kezdő és végső hőmérséklet is. Fagyáshővel csak olyan állapotváltozás során beszélünk, ha 0°C-os folyadékból 0°C-os jég lesz. Ekkor x*y képlettel számolható. Ha viszont +a hőmérsékletről hűl le -b hőmérsékletre, akkor:

Q = Q1 + Q2 + Q3, ahol

Q1 = c*m*(a-0), ahol c a fajhő, m a tömeg

Q2 = x*y

Q3 = c*m*(0-(-b))


--------


"Egy testet vízszintes kezdősebességgel 2 m magasról a 4 m távol lévő kukába dobom, mekkora sebességgel kell indítanom, hogy bele hajítsam a kukába?"

A különböző hajításokra különböző képletek vonatkoznak, érdemes fellapozni a tankönyvet vagy a függvénytáblázatot. Egyébként vízszintes hajításnál a mozgás pályája x-y koordináta-rendszerben az alábbi módon írható le:

y = (g*x^2)/(2*v0^2)

Itt az y a talaj feletti függőleges magasság, ami a feladatban 2 méter, míg az x a vízszintes távolság, ami a feladatban 4 méter. Így a képletben már csak v0 az ismeretlen, amit kifejezhetsz:

v0 = gyök[(g*x^2)/(2*y)]

2016. dec. 7. 19:49