Egy dugattyúval lezárt 531 dm3-es tartályban 0,472 MPa nyomású argon (M=40 g/mol) gáz van. A gáz hőmérséklete 167 ºC. A tartály nyomását 362 kPa-ra változtatjuk, miközben hőmérséklete 79 ºC-ra változik. A dugattyú nem zár tökéletesen, ezért a folyamat során 0,4659 kg gáz a környezetbe távozik. Mekkora lesz a tartály térfogata a folyamat végén m3-ben?2016. dec. 6. 18:34
1/3 Arp Du válasza:
(ideális) gáz állapotegyenlet: p*V=n*R*T
R=8,31 J/(mol*K)
a mértékegységeket át váltod? p[Pa] V[m3] T[K] n[mol]
a kezdeti állapotban 'n'-t kiszámold?
a végén ugyanez a képlet, n: a kezdeti n-ből le kell vonni 465,9g /40g/mol= 11,6 mol-t, V=?
2/3 Arp Du válasza:
167 C->(167+273)K
0,531 m3 *472000 Pa =n *8,31J/molK *440 K
n=0,531*472000/8,31/440
3/3 Arp Du válasza:
n=68,5 mol
362000 Pa *V= (68,5-11,6 mol) *8,31 *352
V=0,460 m3