Hogyan kell ezt az oldhatósági szorzatos kémia feladat megcsinálni?


Adott 10^-3 mol/dm^3-es NaCl-oldat, ebből hány cm^3-t lehet adni egy 1 dm^3 10^-3 mol/dm^3-es AgNO3-oldathoz,anélkül,hogy csapadék válna le?

Az AgCl oldhatósági szorzata 1,6*10^-10


Előre is köszönöm a segítséget



#kémia #ldhatóság
2016. nov. 29. 16:16
 1/4 Arp Du ***** válasza:

x cm^3 NaCl oldat

amikor épp nem válik le csapadék, telített:

1,6*10^-10= [Ag+]*[Cl-]

[Ag+] koncentráció: mol szám/térfogat

-az Ag+ ionok mol számát kiszámolod 10^-3 mol

-térfogat, x cm3 NaCl oldat + 1 dm3 AgNO3: x*10^-3 dm3 + 1dm3

[Cl-]:

-ionok száma x*10^-3 dm3 *10^-3 mol/dm3= x*10^-6 mol

-térfogat ugyanaz


1,6*10^-10= 10^-3mol /(x*10^-3 dm3 + 1dm3) *x*10^-6 mol /(x*10^-3 dm3 + 1dm3)

1,6*10^-10= x*10^-9 / (x*10^-3 +1)^2

mindkét oldalt szorozva 10*^9

0,16= x/ (x^2*10^-6 +2*x*10^-3 +1)

0,16*(x^2*10^-6 +2*x*10^-3 +1) -x=0

másodfokú egyenlet

2016. nov. 29. 22:05
 2/4 Arp Du ***** válasza:

ha x dm3 NaCL oldat

1,6*10^-10= 10^-3mol /(x dm3 + 1dm3) *x*10^-6 mol /(x dm3 + 1dm3)

1,6*10^-10= x*10^-9 /(x+1)^2

0,16= x/ (x^2 +2x +1)

0,16*(x^2 +2x +1) -x= 0

0,16*x^2 -0,68*x +1= 0

2016. nov. 29. 22:14
 3/4 Arp Du ***** válasza:

a 2. hozzászólásban hiba volt

Cl- molok száma: x dm3 *10^-3 mol/dm3= x*10-3 mol


nehéz, lehet hogy van másfajta megoldás

2016. nov. 29. 22:31
 4/4 Arp Du ***** válasza:

1,6*10^-10= 10^-3mol /(x dm3 + 1dm3) *x*10^-3 mol /(x dm3 + 1dm3)

1,6*10^-10= x*10^-6 /(x+1)^2

mindkét oldalt szorozva 10*^9

0,16= x*10^3/(x^2 +2x +1)

0,16*(x^2 +2x +1) -x*10^3= 0

0,16*x^2 +(0,32-10^3)*x +0,16= 0

0,16*x^2 -999,68*x +0,16= 0


x1,2= +996,8 +/-gyök(996,8^2-4*0,16*0,16) /0,32

x1,2= 996,8 +/-(996,799949) /0.32

a kivonást választva

x2= 1,6*10^-4 (dm3)= 0,16 cm3

2016. nov. 29. 22:54