Matek, mekkorák a paraleogramma átlói és oldalai?


1. feladat: Egy paraleogramma két oldala 48cm és 63cm hosszú, az általuk közbezárt szög 70fok. Mekkorák a paraleogramma átlói?


2. feladat: Egy paraleogramma átlói 6,2cm és 8,7cm hosszúak, a közbezárt szögük 52fok. Milyen hosszúak a paraleogramma oldali?


Valami dereng, hogy koszinusztétellel kellene, elsőnél ki is jött egy 64,8cm az e átlóra, de hogy kapom a másikat? Köszönöm előre is! :)



2016. nov. 27. 14:02
 1/1 anonim ***** válasza:

A másikat úgy kapod, hogy a paralelogramma másik szögével számolsz, ami 110°. Ebben az esetben csak annyi fog igazából változni, hogy a -2ab*cos(y) előjele "+"-ra fog váltani, mivel tudjuk, hogy cos(Ł)=-cos(180°-Ł), tehát cos(70°)=-cos(180°-70°)=-cos(110°).


A másodiknál azt kell kihasználni, hogy a paralelogramma átlói felezik egymást, vagyis lesz két háromszöged, ahol az oldalak 3,1cm és 4,35cm hosszúak, viszont az egyikben ezek hajlásszöge 52°, a másiknál 128°, és kérdés a háromszögek harmadik oldalának hossza.

2016. nov. 27. 14:35