Hogyan számolom ki ezt a hatáértéket?


lim x->0-hoz: (1/x^2 - arctan(x)/x^3


Az első lépés szerint közös nevezőre hozunk x^5-re, majd L'Hospital szabályt használunk. A végeredmény 1/3, de sehogy sem jön ki. Valaki levezetné?


2016. nov. 22. 22:33
 1/2 anonim ***** válasza:

Egyszerűbb, ha a közös nevező x^3:

[x - arctan(x)]/[x^3]

Erre ráküldöd a L'Hospitalt:

[1 - 1/(1+x^2)]/[3*x^2]

Ezt egy picit alakítgatjuk:

[1 - 1/(1+x^2)]/[3*x^2] =

[(1+x^2-1)/(1+x^2)]/[3*x^2] =

[x^2]/[(1+x^2)*(3*x^2)] =

[x^2]/[3*(x^2+x^4)] =

1/[3*(1+x^2)]

És ebbe már behelyettesítheted az x=0 értéket:

1/[3*(1+0)] = 1/3

2016. nov. 22. 23:51
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Az átalakításokra nem jöttem volna rá, így már érthető teljesen.
2016. nov. 25. 12:34