Hogyan számolom ki mikor éri utol?


Debrecenből Budapest felé halad egy motor állandó 120 km/h sebességgel. Előtte negyed órával egy autó 100 km/h sebességgel halad. Kérdés: mikor éri utol a motor az autót?


Egy darabig már eljutottam a feladatban csak a végén akadtam el és nem vagyok benne biztos. Ezért írom ki ide. Előre is köszönöm a segítséget! :)



2016. nov. 20. 11:52
 1/5 anonim ***** válasza:

Nekem van egy elméletem, de nem biztos, hogy jó.

Van egy ilyen képlet állandó sebessegre s(t)=s(0)+v*t

Ha megnézzük az autót, rá fel tudjuk írni: s(t)=0+100*0,25 tehát a negyed óra előny az 25km távolságot jelent. Amit a motorosnak meg kell tennie, hogy utolérje. Tehát: 25=0+120*t

Ami kiszamolva olyan 12percet jelent.

Lehet,hogy nem jó. Ezért orulnék, ha valaki még írna ide, kíváncsi vagyok a megoldásrá.

2016. nov. 20. 14:48
 2/5 A kérdező kommentje:
Nekem is 12,54 perc jött ki. :D
2016. nov. 20. 15:10
 3/5 anonim ***** válasza:

Naaa, király!

Csak nem rontottuk el mindketten

:D

2016. nov. 20. 21:19
 4/5 anonim ***** válasza:

De, elrontottátok mindketten. Akkor lenne a ti 12,5 perces megoldásotok jó ha a kocsi egy helyben állna.


s = vt

Motor: s = 120km/h * t

Kocsi: s = 100km/h * t + 25km, +25km mert annyival előrébb van


Akkor éri utól ha mindketten ugyan annyi utat tettek meg ezért az egyenlet:

120km/h * t = 100km/h * t + 25km / -(100km/h * t)

120km/h * t - 100km/h * t = 25km / kiemeljük bal oldalon a t

t*(120km/h-100km/h) = 25km

t*(20km/h) = 25km / osztunk 20km/h -val

t = 25km / 20km/h = 1,25h = 75 perc

2016. nov. 20. 23:23
 5/5 A kérdező kommentje:
Igen sejtettem hogy valami baj van. Gondoltam hogy nem jó mert a kocsi nem áll meg, csak nem jöttem rá hogy akkor hogy kéne. Köszi a segítséget azért!
2016. nov. 21. 14:02