Adrian.Leverkuhn kérdése:

Legyen a, b, c páronként különböző valós számok. Hogyan lehet megmutatni, hogy az (x-a) (x-b), (x-a) (x-c), (x-b) (x--c) vektorok lineárisan függetlenek az R[X] vektortérben?


2016. nov. 21. 18:40
 1/2 anonim ***** válasza:

Szerintem elég felírni a definíció alapján, hogy mikor független két vektor egy vektortérben:


c(1)·(x-a) + c(2)·(x-b) = 0


átrdenzve


( c(1) + c(2) )·x = c(1)·a + c(2)·b


De ez nem teljesülhet, mivel "a" és "b" egymástól különböző valós szám, baloldalt viszont c(1) és c(2) együtthatója azonos. (Míg ez nem teljesül jobb oldalt a kitétel miatt)


De lehet máshogy is meg lehet mutatni. Például 2x2-es mátrixot nézel belőlük, és vizsgálod a determinánst

2016. nov. 21. 19:19
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen.
2016. nov. 21. 19:35