Hogyan kell megoldani ezt az exponenciális egyenletet?


(3^x+2)+(3^x-3)-(3^x)-(3^x-2)=27

Előre is köszi a megoldást!



2016. nov. 21. 18:12
 1/6 anonim ***** válasza:
Úgy, hogy ez nem egy exponenciális egyenlet. "Bontsd föl" a zárójeleket, és meglátod miért.
2016. nov. 21. 18:41
 2/6 A kérdező kommentje:
Odáig eljutottam, hogy az x+2 kitevőt szorzattá, az x-3 és x-2 kitevőt törtté szedtem szét, aztán a 3^x helyett új ismeretlent hoztam be. Vagy nem így kell? Kedves első válaszoló, szeretném tudni a levezetést.
2016. nov. 21. 19:00
 3/6 tatyesz ***** válasza:
Jól csinálod, csak folytasd.
2016. nov. 22. 08:13
 4/6 vurugya béla ***** válasza:

Szerintem az első válaszoló "szó szerint" vette az egyenletedet, mert valóban elírtad. Amit írtál, abból kiesne a 3^x.

Szerintem így lenne helyesen:

3^(x+2) + 3^(x-3) - 3^x - 3^(x-2) = 27

A megjegyzésed is erre vonatkozott, gondolom.

Jól tetted, hogy bontottad a kitevőket és hogy új ismeretlent vezettél be - legyen ez y.

Ekkor az egyenlet ez lesz:

9y + y/27 - y - y/9 = 27

Szorozz be 27-tel:

243y + y - 27y - 3y = 729

214y = 729

y = 729/214

3^x = 729/214

Ha tanultátok már a logaritmust, akkor logaritmizáld mindkét oldalt (lg), a 3 kitevőjét vidd ki a logaritmus elé és ossz le lg3-mal - megvan az x.

Ha még nem tanultátok a logaritmust, akkor mondd meg a tanárodnak, hogy nem jó feladatot adott.

(Nemigen szoktak ilyen feladatokat adni, nem írtál el valamit?)

2016. nov. 24. 20:21
 5/6 A kérdező kommentje:
De, lehet, hogy elírtam valamit. Nekem is ez a fura végeredmény jött ki, ezért kértem, hogy valaki más is írja le. Köszönöm.
2016. nov. 27. 17:01
 6/6 anonim ***** válasza:

# 4/5 Időpont 11-24 20:21


Valóban ez történt, pardon. Úgy értelmeztem, hogy minden exponenciális tag szimplán 3^x, A +2, -3, stb. pedig nem a hatványkitevőben szerepel.

2016. nov. 27. 17:48