Segítene valaki az alábbi 3 kémiai számítási feladatban? A végeredményt a feladat feltünteti, de nekem nem jönnek ki azok az eredmények, szóval a számítás menetére lennék kíváncsi.


1, Hány gramm NaOH-ot tartalmaz annak az oldatnak 200 cm3-e, amelynek a pH-ja ugyanakkora, mint a 0,1 mol/dm3 koncentrációjú NH3-oldaté? KNH3 = 1,79 ∙ 10-5


2, 150 cm3 0,5 mólos ecetsavoldatot 250 cm3 térfogatra hígítunk desztillált vízzel. Mekkora az oldat pH-ja hígítás előtt és hígítás után? Ks = 1,85 ∙ 10-5


3,10,0 g 90,0 m/m %-os és 20,0 g 10,0 m/m %-os ecetsavoldatot összeöntünk, majd 2 dm3 végtérfogatra töltjük fel. Mekkora a hígított oldat pH-ja? Ks = 1,85 ∙ 10-5



2016. nov. 21. 14:07
 1/3 anonim ***** válasza:

1. 10,8 mg

2. 2,1 ; 2,22

3. 2,89.

Nézd meg, ha ezek jók, elmagyarázom, ha nem, akkor úgyis mindegy. :D

2016. nov. 21. 17:43
 2/3 A kérdező kommentje:
Igen, ezek a jó eredmények. Leírnád kérlek a levezetést is?
2016. nov. 22. 07:57
 3/3 anonim ***** válasza:

Persze. :) Nos:

1. - Ugye 0,2 dm3 NaOH anyagmennyiségére (ezen keresztül a tömegére) vagyunk kíváncsiak, amely pH-ja ugyanakkora, mint a 0,1 M-s NH3-oldaté. A pH-ját úgy kapjuk meg (ebben az esetben mindkettőét, de egyébként az ammóniáét), hogy [H+]=gyök alatt -> Ks * c(s), azaz itt Kb * c(b) -> 1,8*10^-5 * 0,1 = 1,8*10^-6, gyök 1,8*10^-6 = 1,34*10^-3. Ugye pH = -log[H+], így -log(1,34*10^-3) = 2,87 pOH (hiszen bázis), pH = 14-pOH -> 14-2,87 =11,13. Viszont itt elég a pOH, ha már bázis, ebből koncentrációt úgy kapsz, hogy a 10 megfelelő negatív hatványára emeled, azaz 10^-2,87 = 1,35*10^-3. Ez a NaOH koncentrációja, mivel c = n/V, így n = c * V, innen 1,35*10^-3 * 0,2 dm3 = 2,7*10^-4 mol NaOH. Mivel m = n * M, ebből: 2,7*10^-4 mol * 40 g/mol (ugye a moláris tömege) = 0,0108 gramm, ezerrel beszorzod: 10,8 mg.


2. 0,5 mólos ecetsav 150 cm3 -> c = n/V -> 0,5 mol/0,15 dm3 = 3,333 mol/dm3. Ennek a pH-ját is az előbbi alapján kapjuk meg: [H+] = gyök alatt -> Ks * c(s), azaz 1,85*10^-5 * 3,33 = 6,16*10^-5. Ezt gyök alá téve: 7,85*10^-3. Ezt pedig negatív logaritmussal: 2,1. Felhígítjuk 250 cm3-re, így az anyagmennyiség ugyanaz marad, hisz nem adtunk hozzá ecetsavat, de a koncentráció más, mert nagyobb az oldószer aránya: 0,5/0,25 = 2 mol/dm3. Az előbbieket elvégezve: 2 * 1,85*10^-5 = 3,7*10^-5. Ebből gyököt vonva: 6,1*10^-3. -log(6,1*10^-3) = 2.22.


3. 10 g 90%-s és 20 g 10%-s oldatot összeöntünk, majd 2 dm3-re feltúrjuk. A tömegszázalékból ugye úgy kapsz tömeget, hogy % = m(oldott anyag)/m(oldat) * 100. Innen, ha leosztunk azzal a 100-zal a végén: 0,9*10(az oldat tömege) = 9 gramm oldott anyag. Ugyanígy a másiknál: 2 gramm oldott anyag. Összeadva ez ugye 11 gramm, az ecetsav moláris tömege 60 g/mol, így 11/60 = 0,18333 mol ecetsav. c=n/V -> 0,18333/2 = 0,091667 mol/dm3. Az előbbieket követve: 0,091667 * 1,85*10^-5 = 1,7*10^-6. Gyök 1,7*10^-6 =1,3*10^-3. -log(1,3*10^-3) = 2,89.

2016. nov. 22. 09:53