Pénzügyi feladat, jelenérték számítás. Nem bírok rájönni hogyan kéne ennek kijönnie?


[link]


a megoldás szerint:

2200+2200:1,03+1200:1,06=5468000 Ft


melyik képletet használta fel a költő?


2016. nov. 9. 16:10
 1/1 anonim ***** válasza:

Ez a kérdés úgy baromság, ahogy van.


Leegyszerűsítve azt kérdezik, hogy Bermen Tamás kifizet-e most 5,4M Ft-ot a telekért, vagy kifizeti 1 év alatt kamatokkal terhelve a nyilván több összeget.


Miféle ostoba kérdés ez?!

Fogom kifizetem egyben, ha van rá pénzem.


De sem azt nem írják, hogy mi az alternatív pénzforrás Bermen számára, sem, hogy éves, esetleg havi kamatláb-e a 16%.


Visszaba*sznám a kérdést a tanárnak, hogy fogalmazd meg b+ jobban.


Ha viszont úgy lenne, hogy B. Tamás 16%-os éves kamaton tarthatja a bankban a pénzét, ahelyett, hogy egyből fizetne a telekért, akkor már van értelme a kérdésnek, akkor ez lenne:


Itt a vevőnek azt kell mérlegelni, hogy megéri-e 200.000Ft-tal többet fizetni 1év alatt részletekben, úgy, hogy az a pénz amit nem ad oda, addig 16%-on kamatozik inkább.

Tehát

2,2M-t egyből odaad, de marad Tamásnál, a vevőnél még fél évig 2,2+1,2M=3,4M Ft


Ezt a 3,4MFt-ot fél évig 16%-os éves kamatláb mellett. tehát fél évre 8%-os hozammal számolva, 3,4M *1,08=3,672M Ft lesz.

Ekkor ebből fél év után a szerződés szerint ki kell fizessen 2,2Mft-ot.

Tehát marad 3,672 -2,2M = 1,472M Ft amit megint csak fél évig 8%-ot fog kamatozni, tehát 1589760 Ft.


Az egy év letelte után kifizeti ebből a maradék 1,2M Ft-ot.

Marad 389760 Ft-ja plusz a telek.



Magyarul, ha egyből kifizette volna az 5,4M Ft-ot, akkor nem lenne most 389760Ft-ja a telek mellett.



Ezt fogja választani Bermen Tamás, feltéve, ha nem fogyatékos aki nem tud számolni. Mert azt nem írták, hogy hányas volt matekból Bermen Tamás a vevő.


Remélem nem számoltam el, amúgy fogalmam sincs milyen képlet amit felírtál, gondolom jelenérték számítás:

[link]



Nyolcféle képen lehet kiforgatni a kérdést. A közgazdaságtan amúgy is az ördögtől való, a pénz tolvajlásának alátámasztására létrehozott mesterséges, hazug áltudományág, amit széles körben elfogadnak.

2016. nov. 9. 16:55