Valaki segítene megoldani ezt a tört egyenletet?


2 12/21+1 6/14+3 1/5+2 16/20


Nem tudom hogy így érthető-e,de előre is köszönöm



2016. nov. 18. 22:04
 1/2 anonim ***** válasza:

Először a tört (vegyes szám) fogalmát kellene megértened. Ehhez ajánlom ezt:

[link]

Azután a törtek összeadását:

[link]

Vagy, ha szívesebben nézel videót, akkor itt keress:

https://www.youtube.com/results?search_query=t%C3%B6rtek

2016. nov. 18. 22:47
 2/2 anonim ***** válasza:
100%

① Az előforduló törtek nevezői: 21, 14, 5, 20.

Az összevonáshoz az szükséges, hogy közös nevező legyen, ami célszerűen a nevezők legkisebb közös többszöröse. Ennek meghatározásához törzstényezőkre (prímszámokra) kell ezeket bontani.

21 = 3*7

14 = 2*7

5 = 5

20 = 2*2*5


A 2-es legtöbbször 2-szer, a 3-as, 5-ös, 7-es pedig legtöbbször 1-szer fordul elő.

2*2 * 3 * 5 * 7 = 420.

420:21=20 → 12*20=240 → 12/21=240/420

420:14=30 → 30*6=180 → 6/14=180/420

420:5=84 → 84*1=84 → 1/5=84/420

420:20=21 → 21*16=336 → 16/20=336/420


② A műveletek elvégzése:

Az egészek: 2+1+3+2=8

A közös nevezőjű törtek: 240/420 + 180/420 + 84/420 + 336/420 = 840/420 = 2


Az eredmény: 8+2=10

2016. nov. 18. 22:56