Valaki segít egy rekurzív sorozat határértékében?


a0 := gyök(3), an+1 := gyök(3+2an) (n eleme N)

A feladatban a zárójelben lévő dolgok gyök alatt vannak és az "n" az alsó indexbe van. Köszönöm előre, annak aki tud segíteni



2016. nov. 15. 23:45
 1/4 bongolo ***** válasza:

a(0) = √3

a(n+1) = √(3 + 2·a(n))


Ha a sorozatnak van határérték, ami A, akkor igaz lesz úgy is, ha a(n) valamint a(n+1) helyébe is A-t írunk a fenti képletben:

A = √(3 + 2A)

A² = 3 + 2A

amiből A=3 jön ki (a negatív megoldás nem lehet)


Még be kell látni, hogy van határértéke:


- Szigorúan monoton nő-e?

a(n+1) = √(3 + 2·a(n)) >? a(n)

3 + 2a(n) >? a²(n)

Megint csak a megoldóképlettel az jön ki, hogy -1 < a(n) < 3 esetén igaz a monotonság.


- Korlátos-e?

Tuti, hogy 3-mal érdemes próbálkozni, mint korláttal:

a(n) <? 3


Teljes indukcióval:

a(0) = √3 < 3, rendben.

Feltesszük, hogy a(n) < 3

a(n+1) = √(3 + 2·a(n)) < √(3 + 2·3) = 3

vagyis beláttuk, hogy a(n+1) < 3, ezért minden n-re teljesül az a(n) < 3.


Szóval szigorúan monoton és korlátos, ezért van határértéke, azt meg már láttuk, hogy az nem lehet más, mint a 3.

2016. nov. 16. 00:48
 2/4 anonim ***** válasza:

Szia!

Te okosnak tűnsz. Ránéznél a napkeltés feladatomra? Köszönö,

2016. nov. 16. 00:49
 3/4 bongolo ***** válasza:
Nem tudom, mi a napkeltés feladatod. Írd meg a linkjét.
2016. nov. 16. 16:11
 4/4 A kérdező kommentje:
Köszi a segítséget
2016. nov. 17. 00:03