Fizika lecke és nem megy valaki segítene elmagyarázni?


Egy m=10kg tömegű rugalmas test h0=100m magasról esik le.A test minden földdel való ütközése után 20%-kot veszít saját energiájából.Elhanyagolva a test surlódását a levegővel számítsuk ki:

a) A test sebességét az első földdel való ütközése után h=60m magasan

b) Azt a magasságot, amelyiket eléri a másodszor mikor a földdel ütközik



2016. nov. 10. 17:47
 1/1 dq ***** válasza:

Az energiamegmaradás tételét kell használni, más semmit.


Kezdeteben a test mechanikai energiája v_0 = 0 révén a helyzeti energiájávalnegyezik meg (a földhöz képest):

> E_0 = mgh = 10*10*100 Joule.


Ütközéskor a test mozgási energiája szorzódik 0.8-cal. (A földön a mechanikai energiája a mozgási energiájával egyenlõ, ezért vehetõ úgy, hogy a mechanikai energiája szorzódik. Illetve, tudjuk még azt, hogy két ütközés közben a mechanikai energiája konstans.)


Mechanikai energiája a k. ütközés után tehát:

> E_k = 100000J * 0.8^k (k=0,1,2,...)


És két ütközés között fennáll az

> E_k = m*g*h(t) + 1/2*m*v(t)^2

összefüggés, amelybe k=1, h(t)=60-t helyettesítve megkapod az elsõ ütközés utáni sebességet 60m-en, és k=2, v(t)=0-t helyettesítve megkapod a második ütközés utáni magasságot, amikor a sebessége 0, tehát a pályája csúcsát.

2016. nov. 10. 19:54