ezen feladat levezeteset szeretnem tudni , ez egy egyenletrendszer:

lg(x+y)=2lgx

lgx=lg2+lg(y-1)



2016. nov. 10. 15:22
 1/7 anonim ***** válasza:

lg(x+y)=lgx^2

lgx=lg2(y-1)

lg mentes alak:

x+y=x^2

x=2(y-1)

innen be tudod fejezni?

2016. nov. 10. 15:30
 2/7 anonim ***** válasza:

Először is, kikötéssel érdemes kezdeni:


x>0

y-1>0 -> y>1

x+y>0 -> x>-y, de mivel y>1, ezért x>-1


A második egyenletben használjuk a logaritmus azonosságát:


lg(x)=lg(2*(y-1)), majd a logaritmusfüggvény szigorú monotonitására hivatkozva "eltűnik a logaritmus:


x>2(y-1)=2y-2, ezt írjuk be az első egyenletben x helyére:


lg(2y-2+y)=2*lg(2y-2)


Összevonás, majd újabb azonossághasználat után:


lg(3y-2)=lg((2y-2)^2)


A logaritmus... miatt


3y-2=(2y-2)^2


Zárójel kibontva, majd 0-ra redukálva az egyik oldal:


0=4y^2-11y+6


Megoldás: y1=2, y2=3/4


Mivel az y>1 kikötésnek y2 nem felel meg, ezért azzal nem foglalkozunk. Marad y1, ekkor x1=2y1-2=2*2-2=2, tehát x=2


Ezzel 1 megoldás van: (x;y)=(2;2).


Az ellenőrzés rád marad.

2016. nov. 10. 15:39
 3/7 A kérdező kommentje:
Nem igazan..:/ be tudnad nekem fejezni, kerlek ? Es a masodiknal ott az egyenloseg utan az van, hogy lg2+lg(y-1) de ha ezt osszevonjuk akkor nem 2lg2 lesz?
2016. nov. 10. 15:40
 4/7 A kérdező kommentje:
Koszonom!!!!
2016. nov. 10. 15:40
 5/7 A kérdező kommentje:
2. Valaszolo! Miutan a logaritmus eltunik, mit jelent ez az x>2?
2016. nov. 10. 15:44
 6/7 anonim ***** válasza:
Ott egyenlőségjelnek kellene lennie, azt elütöttem.
2016. nov. 10. 16:26
 7/7 A kérdező kommentje:
Nagyon szepen koszonom a segitseget!!
2016. nov. 10. 16:27