Hogyan kell megoldani ezt a feladatot?


Egy 3 kg tömegu 2 m/s sebességu kiskocsi szembol ütközik egy 2 kg tömegu 4 m/s

sebességu kiskocsival. A testek az ütközésben összekapcsolódnak és együtt mozognak tovább.

Határozzuk meg a kiskocsik közös sebességét! Melyik irányba haladnbak tovább és mekkora sebességgel?


2016. nov. 7. 19:05
 1/1 anonim ***** válasza:

Két kiskocsi adatai:

m1 = 3 kg, v1= 2 m/s

m2 = 2 kg, v2= -4 m/s


Impulzus = tömeg * sebesség: I = m*v


A két kiskocsi impulzusa (a 2. kiskocsi negatív sebessége van, ez jelzi a ellentétes irányt):

1. kiskocsi: I1 = 3 kg * 2 m/s = 6 kg m/s

2. kiskocsi: I2 = 2 kg * -4 m/s = -8 kg m/s


Ütközéskor az impulzus összeadódik:

I = I1+I2 = -2 kg m/2

Ez már mutatja az irányt is, mivel ugyanúgy negatív az összimpulzus, mint a 2. kiskocsié volt, ezért a 2. kiskocsi haladásának irányába fogja az összekapcsolódott kocsik az útját folytatni.


Most már csak a sebesség a kérdéses:

Ütközéskor összekapcsolódnak, ezért a tömegük is összeadódik: m = m1 + m2 = 5 kg


Így az I = m*v képlet alapján a kocsik sebessége kiszámítható:

v = I/m

v = 5 kg m/s : 5 kg = 1 m/s


A kiskocsik ütközés után 1 m/s sebességgel fognak haladni és a 2. kiskocsi (2 kg tömegű) fog tovább haladni az útján, míg értelemszerűen az 1. kiskocsi irányt vált.

2016. nov. 8. 00:13