Határozd meg a legkisebb n értékét úgy, hogy n! (n faktoriális) osztható legyen 7-tel; 8-cal; 9-cel; 10-zel; 15-tel; 18-cal; 100-zal (az n pozitív egész szám)!

2016. nov. 3. 17:42
 1/4 Henike00 válasza:
Először is felbontod prím tényezőkre ezeket a számokat 7=7, 8=2^3, 9=3^2,10=2*5, 15=3*5, 18=2*3^2, 100=2^2*3^2, 100=2^2*5^2 , tehát fontos h az n! osztható legyen, 5^2-nel, 7-tel, 2^3-al, 3^2-nel. a 7-tel való oszthatóság miatt, n legalább 7, az 5^2-nel való oszthatóság miatt pedig n legalább 10, mivel 1*2*3*4*5*6*7*8*9*10 a legkisebb olyan szám ami osztható 25=5^2-nel. Ha megfigyeljük, akk a 10! osztható 7-tel (mert megtalálható benne a 7es szorzó), osztható 8-cal (megtalálható benne a 8as szorzó), osztható 9-cel (megtalálható benne a 9es szorzó), 10-zel (mert megtalálható benne a 10-es szorzó), 15-tel (mert megtalálhatók benne a 3-as és 5-ös szorzók), 18-cal (mert metalálható benne a 2-es és a 9-es szorzók) és 100-al is (mert megtalálható benne a 2-es, 5-ös, és 10-es szorzók amik szorzata 100at ad). tahát a legkisebb ilyen szám az n=10.
2016. nov. 3. 17:53
 2/4 anonim ***** válasza:
10!
2016. nov. 3. 18:01
 3/4 anonim ***** válasza:

Első meg is indokolta, csomót gondolkodtam hogy tudnám egyszerűen leírni. Prím tényezőkre bontod a számokat, a NEM közös elemeket a LEGNAGYOBB hatványon sorba írod. És addig kell menj a faktorokkal amíg mindegyik prímtényezőből meglesz a kellő szám. Pl. itt kell

2: 2 db

3: 2 db

5: 2 db

7: 1 db

2 db 2 -es 4!-ig van.

2 db 3-as 6!-ig van

2 db 5-ös 10!-ig van

1 db-es 7!-ig van.


10!-a legnagyobb.

2016. nov. 3. 18:06
 4/4 anonim ***** válasza:

A pontosvesszőből én arra következtetek, hogy ezeknek nem egyszerre kell teljesülniük, hanem ezek külön-külön részfeladatok. Ettől függetlenül a megoldás menete ugyanaz lesz.


Megoldások: 7; 4; 6; 5; 5; 6; 10.

2016. nov. 3. 18:07