Kémia feladatok! Segítene valaki?


1. Milyen vegyszereket és milyen sorrendben kell használni h a következő sók keverékéből: kálium-szulfát,kuprum(II)-szulfát,kálium-klorid ---tiszta kálium - nitrátot kapjunk

2. Számold ki az ammónia és hidrogén-klorid anyagmennyiségét és térfogatát ha 5 g ammónium-klorod keletkezett



2016. okt. 26. 15:03
 1/1 anonim ***** válasza:

1. feladat: ez elég tág kérdés, de egy verziót leírok.


1.Feloldom a sókeveréket vízben

2.Adok hozzá K2CO3 -at

CuSO4 + K2CO3 = K2SO4 + CuCO3


A réz nem tisztán karbonátos formában, de valami hidrokarbonátként csapadék formájában leválik, kiszűrhető


3. adok hozzá ezüstnitrátot


KCl +AgNo3 --> KNO3 + AgCl ( csapadék)

K2SO4 + 2AgNO3 --> 2 KNO3 + Ag2SO4 (csapadék)

4. szűrés

5. bepárlás



2. feladat

NH3 + HCl = NH4Cl


n= m/M

M(NH4Cl) = 14+4*1+35,5 = 53,5 g6mol

n= 5 / 53,5 = 0,0935 mol = 93,5 mmol NH4Cl

n(NH3) = n(NH4Cl) = 93,5 mmol

n(HCl) = n(NH4Cl) = 93,5 mmol


A standard állapotú gázok egységnyi anyagmennyisége (1 mól), 25,0 Celsius-fokon (298,15 kelvin), normál légköri nyomáson (101325 Pa) 0,0245 m³ térfogatúak. Ez tehát magában foglalja a moláris térfogat meghatározását is: az ideális gáz moláris térfogata 101 325 Pa nyomáson és 25 °C hőmérsékleten 0,0245 m3/mol.

[link]


1 mol 0,0245 m3

1 mol 24,5 dm3

1 mmol 24,5 cm3

93,5 mmol térfogata 93,5*24,5 = 2291 cm3 = 2,29 dm3

2016. okt. 26. 19:07