Fizika házi feladat. Valaki segítene?


Mekkora percenkénti fordulatszámot ér el az a villamos motor, amely az első 5 s-ben egyenletesen gyorsul, majd további 5 s alatt egyenletesen forog és ezalatt a 10 s alatt összesen 280 fordulatot tesz meg?


A végeredmény a könyv szerint 2238 1/min, de fogalmam sincs hogy jön ki. Valaki levezetné?



2016. okt. 25. 11:35
 1/1 anonim ***** válasza:

Mivel tudjuk, hogy egyenletesen gyorsul az első 5 másodpercben, ebből tudható az is, hogy az első 5 másodpercben megtett fordulatok száma pont a fele az utolsó 5 másodpercekben megtettekével. (Ha ez így még nem világos, rajzold fel a sebességét az idő függvényében. Ha az 5. másodpercnél húzol egy vonalat, akkor 2 alakzatot fogsz kapni, a vonaltól jobbra lévő egy 4szög lesz, a balra lévő pedig egy 3szög. A 3szög területe pont fele lesz a 4szögének.) Ebből a következő egyenletek írhatók fel: f1+f2=280; 2*f1=f2; ahol f1=az első 5 másodpercben megtett fordulatok száma és f2=az utolsó 5 másodpercben megtett fordulatok száma. Kettőt összehozva: f2/2+f2=280 -> f2=560/3 1/5sec

Ezzel tehát meg van az, hogy az utolsó 5 másodpercben megtett fordulatok száma 560/3. Ebből már könnyen ki lehet számolni, hogy ilyen sebességgel 1 perc alatt mennyit tenne meg: 560/3*60/5=2240 1/min. Hogy miért 2238 1/min a végeredmény azt nem tudom. (Ilyen motoroknál meg szokták adni a csúszást is (Slip). Nem hagytad ezt az adatot ki véletlenül a feladat leírása közben?)

2016. okt. 27. 18:55