Kérhetnék segítséget exponencionális egyenlet megoldásban?


Sziasztok! Segítségeteket szeretném kérni exponencionális egyenlet megoldásában és levezetésében:


9^2-x * 3^x+3 = 27^x-1/3^x+2


a feladatban odáig eljutottam, hogy a 9-et és a 27-et átírtam hatvány alakba, viszont nem tudok továbblépni. A kérdésem elsősorban az lenne, hogy a kitevőkben hogyan alakulnak a műveletek, mit szabad összeadni vagy szorozni és hogyan. A válaszokat előre is köszönöm!



2016. okt. 24. 14:03
 1/5 anonim ***** válasza:

Néhány azonosságot kell tudni alkalmazni:

a^(b+c) = (a^b)*(a^c)

a^(b-c) = (a^b)/(a^c)

a^b^c = a^(b*c)


Ezek alapján a feladatod bal oldala ez lesz:

3^(2*(2-x)) * 3^(x+3) =

3^(4-2x) * 3^(x+3)

A feladatod jobb oldala nem egyértelmű, tagold jobban, használj zárójeleket, bármi!

2016. okt. 24. 14:19
 2/5 A kérdező kommentje:

köszönöm! a jobb oldalon a / törtvonalat jelöl


27^(x-1) / 3^(x+2)

2016. okt. 24. 14:28
 3/5 anonim ***** válasza:

A levezetés:


9^(2-x) * 3^(x+3) = 27^(x-1) / 3^(x+2)


Először mindent átírunk a 3 hatványaira:


(3^2)^(2-x) * 3^(x+3) = (3^3)^(x-1) / 3^(x+2)


Ezután használva a hatványozás azonosságait, összevonunk:


(3^2)^(2-x) * 3^(x+3) = (3^3)^(x-1) * 3^-(x+2)


3^(2*(2-x)) * 3^(x+3) = 3^(3*(x-1)) * 3^-(x+2)


3^(4-2x) * 3^(x+3) = 3^(3x-3) * 3^(-x-2)


3^(4-2x+x+3) = 3^(3x-3-x-2)


3^(-x+7) = 3^(2x-5)


Az exponenciális függvény szigorú monoton növekedése miatt ezzel ekvivalens:


-x+7 = 2x-5


-3x = -12


x = 4

--------------

Felhasznált hatványazonosságok:


(a^n)^m = a^(n*m)

a^n * a^m = a^(n+m)

(a^n)/(a^m) = a^n-m

2016. okt. 24. 14:34
 4/5 anonim ***** válasza:
100%

3^(2*(2-x)) * 3^(x+3) = 3^3^(x-1) / 3^(x+2)

3^(4-2x) * 3^(x+3) = 3^(3x-3) / 3^(x+2)

3^(4-2x) * 3^(x+3) *3^(x+2) = 3^(3x-3)

3^[4-2x+x+3+x+2] = 3^(3x-3)

3^9 = 3^(3x-3)

Az exponenciális egyenlet monoton, ezért:

9 = 3x-3

x = 4


Ellenőrzés:

Bal oldal: 27

Jobb oldal: 27

Tehát a megoldás jó.

2016. okt. 24. 14:36
 5/5 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm mindkét levezetést!
2016. okt. 24. 14:48