Hogyan lehetne megoldani ezt az elektronikai feladatot?


A feladatról itt a kép:


[link]


Addig már eljutottam a feladatmegoldásban, hogy az áramfelvétel 1/3 A. Hogyan tovább?



2016. okt. 22. 20:13
 1/5 bongolo ***** válasza:

Idáig nagyon jó.

Tehát U=30 V, I=1/3 A

Ebből ki tudod számolni, hogy mekkora kell legyen az eredő ellenállás.

Végül ki kell találni, mekkora legyen az Rt ellenállás, hogy az eredő pont az legyen, amit kiszámoltál.

2016. okt. 22. 21:24
 2/5 bongolo ***** válasza:

Nem, sajnos nem jó.

Úgy látom, a feladat nem az, hogy a feszültségforrásnál legyen 10W a teljesítmény, hanem az Rt-nél. Azt máshogy kell csinálni.

Mindjárt segítek.

2016. okt. 22. 21:29
 3/5 bongolo ***** válasza:

Szóval az Rt-nél, az A és B pont között most még minden ismeretlen, vezessünk be hozzá neveket:

Ut az AB pont között a feszültség

It az áramerősség, ami keresztülfolyik Rt-n.

Rt = Ut/It a kérdés.


Az Rt teljesítményfelvétele kell legyen 10W:

Ut·It = 10W


Az R₂R₃ ágon folyó áramerősség ennyi:

I₂₃ = Ut / (R₂+R₃) = Ut / 15 Ω

(Nem írom a továbbiakban a mértékegységeket. Mindenhol volt, amper, ohm és watt van, ezek egymással "kompatibilisek", nem muszáj kiírni őket.)


Az R₁-en folyó áramerősség és a rajta eső feszültség::

I₁ = It + I₂₃ = It + Ut/15

U₁ = R₁·I₁ = 10(It + Ut/15)


A teljes feszültség:

U = U₁ + Ut = 10(It + Ut/15) + Ut

Ezt tudjuk, hogy 30V.


Vagyis ezt a két egyenletet sikerült felírni:

Ut·It = 10

10(It + Ut/15) + Ut = 30


Két ismeretlen van benne, megoldható, oldd meg. És utána Rt=Ut/It persze...

2016. okt. 22. 21:46
 4/5 A kérdező kommentje:
Maximális köszönet! Két megoldása van a feladatnak, ilyenkor mindkettő eset érvényes?
2016. okt. 22. 22:50
 5/5 bongolo ***** válasza:
Igen.
2016. okt. 22. 23:19