Fizika házi! Lassulás, féktávolság kiszámítása. Valaki tud segíteni? Sos


Ez a feladat:

A gépkocsi útja 72km/h sebességnél 50m.

a) Mekkora a lassulás?

b) Mekkora lesz a féktávolság, ha a vezető reakcióideje 1s?

c) Mekkora lesz ugyanez a féktávolság, ha 100km/h-ról kell lelassulnia?



2016. okt. 17. 18:42
 1/2 anonim ***** válasza:
89%

Gondolom, nem az útja (reakcióidő alatt megtett út + fékút), hanem a fékútja van megadva.

Akkor

a) 4 m/s²

b) 70 m

c) 124,2284 m.

2016. okt. 17. 19:49
 2/2 bongolo ***** válasza:
100%

v = 72 km/h = 20 m/s

s = 50 m


a)

Az átlagsebesség v₁=10 m/s

v₁ = s/t

t = s/v₁ = 50 m / 10 m/s = 5 s alatt fékez le.


v = a·t

a = v/t = 20 m/s / 5 s = 4 m/s²


Tehát a lassulás -4 m/s² (a lassulás negatív)


---

Az átlagsebesség helyett lehet "hivatalosan" is számolni:

s = 1/2·a·t²     → 50 m = 1/2·a·t²

v = a·t             → 20 m/s = a·t

Ez egy kétismeretlenes egyenletrendszer, meg kell oldani.


b)

1 másodperc alatt megtesz 20 métert, plusz még 50 m fékút, tehát 70 m.


c)

v = 100 km/h = 27,78 m/s

a lassulás továbbra is -4 m/s²

v = a·t → t = v/a = 27,78 m/s / 4 m/s² = 6,94 s

s = 1/2·a·t² = 96,45 m


Ez a tiszta fékút, hozzá jön még az 1 másodperc reakcióidő alatt megtett 27,78 méter, összesen 124,23 m

2016. okt. 17. 23:01