Mennyi az értéke (-2 a másodikon) vagy (-2 a harmadikon) -nak? Tehát minden a zárójelen belül van. És a (-2 a nulladikon)? Valamint: 2 a (3. -on és 4. -en)? A két hatvány van csak zárójelben.

Megmagyaráznátok azt is, hogy miért?
2016. okt. 16. 16:51
 1/9 anonim ***** válasza:
Most tényleg mi van zárójelben és mi nincs? Hogy a fenébe tudod az Excelt és a táblázatkezelőket használni, ha ennyire nem értesz az algebrai kifejezések szintaktikájához? Itt a GYK-en a "^" kalap karaktert használjuk a hatványozásra és a tagolásra a zárójeleket. Ezekről volna szó? (-2)^2=4, (-2)^3=-8, (-2)^0=1, 2^3=8, 2^4=16. Sz. Gy.
2016. okt. 16. 17:01
 2/9 anonim ***** válasza:
Ja és a magyarázat: (-2)^2=(-2)·(-2)=4, (-2)^3=(-2)·(-2)·(-2)=-8, (-2)^0=1 definíció szerint, 2^3=2·2·2=8, 2^4=2·2·2·2=16. Sz. Gy.
2016. okt. 16. 17:13
 3/9 A kérdező kommentje:

Nincs rá szükségem, tehát nem használom, de ha sokévente egyszer kell, hát megkérdezem - ennyi.

De ha ragaszkodsz hozzá, leírom kalappal, bár szerintem betűvel is érthető.

2016. okt. 16. 19:42
 4/9 A kérdező kommentje:

(-2^2)

(-2^3)

(-2^0)

2(^3^4)


Látod? - a zárójelek máshol vannak.

2016. okt. 16. 19:44
 5/9 bongolo ***** válasza:

Az a helyzet, hogy ez nem segített :(


(-2^2) = -2^2, kívülre rakott zárójel simán elhagyható.

Az meg ugyanaz, mint -(2^2) = -(2·2) = -4

Viszont nem tartom valószínűnek, hogy így lenne zárójelezve, inkább az a valószínű, hogy úgy van a zárójel, ahogy Sz.Gy írta. Döntsd el.

A második és harmadik is hasonlóan megy.


Az utolsó viszont teljesen értelmetlen, ahogy zárójelezted. Esetleg így lehet:

2^(3^4) = 2^(3·3·3·3) = 2^81 = barominagyszám


Egyébként ez az utolsó ugyanaz, mintha nem is zárójeleznéd: 2^3^4. Akkor is először a 3^4-t kell kiszámolni, utána a 2 hatványt.


Ha viszont (2^3)^4 lenne a zárójelezés, az ennyi:

(2^3)^4 = (2·2·2)^4 = 8^4 = 8·8·8·8 = sokkalkisebbszám

2016. okt. 17. 00:10
 6/9 anonim ***** válasza:
0%

"Nincs rá szükségem, tehát nem használom"


Amikor egy magyar levelet írunk, használjuk a magyar helyesírás szabályait. Az algebrai kifejezéseknek is van egy szabálya és ezt nevezik szintaxisnak. Ahányan vagyunk annyiféleképpen írjuk le ezeket a dolgokat? Ez szerinted normális?


Csak ízelítő az elmúlt hónapok terméseiből:


1.) gyök alatt 2x-1=3


2.) x/x+4 plusz x/x-4 = 5egész 5/9


3.) y-15÷(y-2)=0


(ipszilon ból tizenöt ipszilon

minusz ketted egyenlő nulla )))


Az általad leírtakat pedig Bongoló úr magyarázta el.

Sz. Gy.

2016. okt. 17. 13:33
 7/9 A kérdező kommentje:

A zárójelek ott voltak, ahová tettem, ha jó, ha nem jó, így volt kinyomtatva.


13.33-as, rendesen megmosolyogtattál... ugye te sem gondolod komolyan, hogy akkora tragédia lenne, hogy itt a gyakorin, ahol még ...-ot sem mindig enged kirakni a rendszer, nemhogy felső indexet, egy kicsit is számít, hogy nem kalappal, hanem szavakkal írtam le egy hatványozási műveletet!

2016. okt. 17. 23:16
 8/9 bongolo ***** válasza:
Azt javaslom, legközelebb (de akár most is) fényképezd le a papírt és küldd el a képet (mondjuk a kepfeltoltes.hu jó erre).
2016. okt. 18. 14:49
 9/9 anonim ***** válasza:
Egyfajta szabálygyűjtemény hasznos lehet, mert az ilyenfajta értelmetlenségektől megkíméli az embert, mint ez: 2(^3^4). Zárásként leírnám (remélem nem lesz belőle akadémiai vita), hogy mostanában sokszor kényszerültem javításra bírni a kiírót, mert vagy értelmetlen vagy többértelmű dolgot írt le. Szerintem ez is a digitális kultúrához tartozik. Sz. Gy.
2016. okt. 18. 18:14