Matek szorgalmim, nagyon fontos?

4m szőnyeget 3cm átmérőjű hengerre kell tekerni.A szőnyeg 5mm-es.Így átkötözhető lesz egy 50cm-es zsineggel?

2016. okt. 9. 12:14
 1/8 anonim ***** válasza:
70%
A szorgalminak nem az a lényege, hogy mással megcsináltasd. Gondolkozz, milyen adatok vannak megadva, hogyan próbálnál elindulni a számolásban?
2016. okt. 9. 12:54
 2/8 anonim ***** válasza:

Ha feltekerjük a szőnyeget, akkor jó közelítéssel egy hengert kapunk belőle (szerintem érthető, hogy nem henger lesz belőle, de a méretek miatt az "elcsúszás" elhanyagolható"). Azt kell meggondolni, hogy amikor a henger túlfordul egy kört, akkor a henger vastagsága (tehát átmérője) 10 mm-rel vastagszik. Az a kérdés, hányszor fordul körbe. Ezt lépésenként tudjuk kiszámolni (és megpróbáljuk általánosan, hátha látunk valamilyen szabályszerűséget); a henger kerülete d*pí=3*pí cm hosszú, ha ezt megtette, a henger átmérője 3,1*pí cm lesz, a szőnyegből marad 400-3*pí cm. A következő körben a henger kerülete 3,1*pí, a szőnyegből 400-3*pí-3,1*pí marad. Ezután a henger átmérő 3,2 cm lesz, kerülete 3,2*pí cm, a szőnyegből marad 400-3*pí-3,1*pí-3,2*pí


Látható, hogy a henger kerülete egy számtani sorozat szerint növekszik, ahol a(1)=3*pí, d=0,1*pí, n kör megtétele után az összegképlet alapján


S(n)=(2*a(1)+(n-1)*d)*n/2=(2*3*pí+(n-1)*0,1*pí)*n/2=


=(6+0,1*(n-1))*pí*n/2 cm-nyi szőnyeget tekerünk fel, az a kérdés, hogy milyen n-re lesz ez legalább 400 (mivel akkor tekertük fel teljesen a szőnyeget:


400<=(6+0,1*(n-1))*pí*n/2


Ez elemi módszerekkel könnyen kiszámolható, ezt én megspórolom, és a WolframAlphára bízom:


[link]


(Ügyeljük arra, hogy az angolszász jelölésrendszerre van állítva, ott viszont tizedesvessző helyett tizedespont van.)


Értelemszerűen nekünk a pozitív megoldás szükséges, így n>=28,9528, tehát n=29 lesz a megoldás; ezt úgy kell értelmezni, hogy 28 teljes kört tudunk megtenni, és belekezdünk a 29.-be. De mivel azt is be kell kötöznünk a zsineggel, ezért ezzel az átmérőnövekedéssel kell számolnunk.


Ahogy a kerület is számtani sorozatként nőtt, úgy az átmérő is, viszont ott d=0,1. Tudjuk, hogy


b(n)=b(1)+(n-1)*d, itt n=29, így


b(29)=3+(29-1)*0,1=5,8 cm, ekkora lesz a henger átmérője, így kerülete 5,8*pí=~18,22128 cm. Tehát az 50 cm-es zsineggel akár kétszer is átköthetjük.

2016. okt. 9. 13:31
 3/8 dq ***** válasza:
53%

Ha nagyon fontos, miért nem veszel egy 4m hosszú, 5mm vastag anyagot és tekered fel? (a szélessége mindegy is)

És akkor prezentálni tudod hogy át lehet-e kötözni vagy sem.

2016. okt. 9. 13:55
 4/8 A kérdező kommentje:
köszönöm a választ :)
2016. okt. 9. 16:11
 5/8 anonim ***** válasza:
Jó ötlet, számszerűen rossz megoldás!
2016. okt. 9. 19:19
 6/8 dq ***** válasza:

Másik ötlet: nézzük az ábrát a hengerre merőleges síkban!


> T_s = 4000mm*5mm = 20.000mm^2


területű a felcsavaratlan szőnyeg, ennyi lesz a felcsavart is (valójában ennél azért jóval kevesebb). A kimaradó rész


> T_h = pi*15*15 = 706 mm^2


területű, mi alapján a felcsavart rész sugarára


> R = sqrt(20.700/pi) = 81 mm adódik.


Ennek kerülete


> K = 2*81*pi = 509 mm


Tehát kerekítési pontosságig éppen 50cm a szőnyeg kerülete. Mivel a terület összemegy gyűrődéskor, illetve még jól passzírozom is + a kötél alapból belevág (aki rendszeresen szokott sátrat, hálózsákot, tréningszivacsot csavarni pl jómagam), még a csomó is kényelmesen elfér rajta.

2016. okt. 9. 19:37
 7/8 dq ***** válasza:

Na jó, egyáltalán nem biztos hogy az így kiszámolt terület több, mint a valódi.


Ezzel ekvivalens az, hogy azt a közelítést alkalmazzuk-e n=1 feltekerés esetén a feltekert rész hosszára hogy 2*pi*3cm, vagy azt a közelítést hogy 2*pi*(3.5cm), azaz a szőnyeg hosszára a nagyobb vagy a kisebb hosszát vesszük.

2016. okt. 9. 20:21
 8/8 Tom Benko ***** válasza:
Amit senki nem vett figyelembe: a szőnyeg felcsavaráskor nem lesz kör, mert amikor a kezdő szélhez érünk, akkor kiegyenesedik érintő szerint.
2016. okt. 10. 11:18