Mit rontottam el ebben a kémiai feladatban?
Fe-Mg-Al keverék 565,6 mg-ja nátrium-hidroxid-oldatból 201,7 cm3 normálállapotú hidrogéngázt fejleszt. A kiindulási keverék oxigénnel való egyesülése során 67,9%-os tömegnövekedést tapasztaltunk. Számítsuk ki a keverék összetételét!
Lehet, hogy 67,9%-os tömegnövekedés felírását rontottam el? Akkor ugye ez a keverék 167,9%-a, igy az 0,950 g, vagy nem? Valaki segítene ebben, vagy esetleg a levezetésében?
a keverék 0,950 g az oxigénnel egyesülés után (úgy tudom 100% az eredeti és +67,9% növekedés)
Úgy tudom a hidrogéngázt itt csak Al fejleszti (a másik kettő nem).
1 mol normáláll. gáz térfogata 22,41 dm3,
0,2017 dm3 fejlődik ez csak 0,2017/22,41= 0,009 mol H2.
Az Al+NaOH reakcióban 2mol Al-ból fejlődik 3mol H2, azaz a 0,009mol H2 fejlődik 0,006mol Al-ból
Al atomtömegével (27 g/mol) számolom az Al tömeget:
27 g/mol *0,006 mol= 0,162 g
És sok egyenlet jön:
Ha megvan a fémek reakciója oxigénnel:
4 Fe + 3 O2 -> 2 Fe2O3
2 Mg + O2 -> 2 MgO
4 Al + 3 O2 -> 2 Al2O3
atomtömegek (g/mol): Fe:55,8 Mg:24,3 Al:27 O:16
A keverék tömege (m-tömeg), amiből m(Al) már ismert:
m(Fe) +m(Mg) +0,162g =0,565g
Oxigénnel egyesülés után a 3 fémoxid össztömege =0,950 g
a reakció egyenletből: 0,006mol Al -> 0,003mol Al2O3
az atomtömegekkel: 0,003mol Al2O3 tömege: 102g/mol *0,003mol =0,306 g
a reakció egyenletből:
ha 4 mol Fe lenne: 4*55,8=223,2g -> keletkezik 4*55,8 +6*16 g = 319,2 g Fe2O3
a tömeg növekedés 319,2/223,2=1,43 -szoros
ha 2 mol Mg lenne: 2*24,3=48,6g -> keletkezik 2*24,3+2*16=80,6g MgO
a tömeg növekedés 80,6/48,6=1,66 -szoros
___
Ezekből a kiindulási egyenlet:
I. m(Fe) +m(Mg) +0,162g =0,565g
és az oxigénnel egyesülés utáni egyenlet:
II. m(Fe)*1,43 +m(Mg)*1,66 +0,306g =0,95 g
I. m(Fe)=0,403 -m(Mg)
II.
(0,403-m(Mg))*1,43 +m(Mg)*1,66= 0,644
0,576 -m(Mg)*1,43 +m(Mg)*1,66 =0,644
m(Mg)*(1,66-1,43) =0,644-0,576
m(Mg)=0,068/0,23 =0,296 (g)
I. m(Fe)=0,403 -0,296= 0,107 (g)
*az I. egyenlet rendezése
m(Fe) +m(Mg) +0,162g =0,565g
/mindkét oldalon -0,162 -m(Mg)
II. egyenletben m(Fe) helyett írtam: 0,403 -m(Mg)
m(Mg)*(1,66-1,43) =0,644-0,576
/1,66-1,43=0,23 ezzel osztottam mindkét oldalt
*a 2. hozzászólásom helyett ezzel magyarázom az utolsó számolást:
I. m(Fe) +m(Mg) +0,162g =0,565g .../(mindkét oldalon) -0,162 -m(Mg)
m(Fe)=0,403 -m(Mg)
II. m(Fe)*1,43 +m(Mg)*1,66 +0,306g =0,95 g
m(Fe)=0,403 -m(Mg) helyettesítése:
(0,403-m(Mg))*1,43 +m(Mg)*1,66 =0,644
0,576 -m(Mg)*1,43 +m(Mg)*1,66 =0,644 .../-0,576
m(Mg)*(-1,43+1,66) =0,068
m(Mg)*(0,23) =0,068 .../ :0,23
m(Mg)=0,068/0,23 =0,296 (g)
I. m(Fe) +0,296 g +0,162 g =0,565 g
m(Fe)= 0,107 g
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!