Segítség kellene matekban?


Halmazos feladatról lenne szó

Jelölésnél ez: <= kisebb/nagyobb és egyenlőt fogja jelenteni


Ha például van olyan feladat, hogy a következő halmazokat: A= {3,6,9,12}| B= {3,5,7,9,11} add meg képlettel, és a megoldása ez: A= {3x | 1 <= x <= 4, x€N} | B= {2x+1 | 1 <= x <= 5, x€N}, akkor valaki elmagyarázná nekem, hogy az A-ba például miért 3x, vagy a B-be miért 2x+1?


Intervallumos feladatról lenne szó


Ha pl vesszük ezt:

A= [2,6]

B= ]-végtelen,1]

C= [-2, +végtelen[

D= ]0, 7[

És így jönnek ki a következő műveletek:

B/C (B-BŐL C)= ]-végtelen, -2[

C/B= ]1, +végtelen[

B/D = ]-végtelen, 0]

BmetszetD = ]0,1]

Akkor miért nyílt és miért zárt az adott intervallum?

Nagyon megköszönném annak, aki segítene :)


2016. szept. 26. 21:32
 1/3 anonim ***** válasza:

1)

A halmaz elemei között keresni kell valamilyen logikai kapcsolatot. Az A halmaznál például látható, hogy mindegyik szám a 3 többszöröse, épp ezért megadható az általad leírt módon. A 'B' halmaznál pedig azt látod, hogy kettesével növekszenek a számok, amiket egy változóval 2x+1 képlettel lehet legegyszerűbben leképezni.


2)

Amennyiben zárt az intervallum, az azt jelenti, hogy az intervallum elemét tartalmazza, ha nyitott, akkor pedig nem tartalmazza. Például [2;5] azt jelenti, hogy az intervallum a 2-től 5-ig terjedő számokat tartalmazza. Ellenben ha [2;5[ van, akkor a kettő vagy annál nagyobb, de 5-nél kisebb elemeket tartalmazza. ]2;5[ pedig azt jelenti, hogy 2-nél nagyobb, de 5-nél kisebb számokat tartalmazza.

Általános "szabály", hogy a végtelennél mindig nyitott az intervallum.

Egyébként pedig:

B/C (B-BŐL C)= ]-végtelen, -2[

Itt ugye C és B is tartalmazza a -2-t, de mivel a B-ből kivonjuk a C elemeit (így a -2-t is), ezért -2-nél is nyitott lesz, ezzel érzékeltetve, hogy a -2 már nem tartozik bele.

C/B= ]1, +végtelen[

Itt végtelennél előírás szerint nyitott, másik oldalon pedig az 1-et is kivonjuk a C halamzból, ezért azt már nem tartalmazza, ezt a nyitottal jelöljük.

B/D = ]-végtelen, 0]

Itt D-nek nem eleme a 0, tehát azt nem vonjuk ki a B halmazból, ami így eleme marad a B halmaznak, vagyis ott az intervallum jobbról zárt. Balról azért nyitott, mert ugye végtelen.

BmetszetD = ]0,1]

Itt a közös intervallumot keressük. A 0 csak B-nek eleme, D-nek nem, ezért a közös intervallumban 0-nál nagyobb számokat értelmezünk, ezért ott nyitott. Az 1 pedig mindkettőnek eleme, így ott zárt.


Nagyjából érted?

2016. szept. 26. 21:44
 2/3 anonim ***** válasza:

Az A-ba azért 3x van, mert az A elemei a 3 többszörösei. (3*1=1; 3*2=6; x helyén 1-től 4-ig állhat szám). B-be ugyanúgy 2x+1 a páratlan számokat jelöli, ha az x helyére a megadott intervalumból behelyettesítesz egy számot, akkor megkapod a B-t.


B/C (B-BŐL C)= ]-végtelen, -2[

Végtelennél mindig nyílt. -2-nél azért nyílt, mert C tartalmazza a 2-őt. Tehát ha te B-ből kivonod a C-t, akkor az már nem fogja tartalmazni.


C/B= ]1, +végtelen[

Itt is ugyanaz. B tartalmazza az 1-est...


B/D = ]-végtelen, 0]

D NEM tartalmazza a nullát,(B viszont igen) ezért B-ből ha kivonod C-t, akkor az is tartalmazni fogja.


BmetszetD = ]0,1]

B és D közös elemei, D nem tartalmazza a 0-át, tehát ott nyílt intervallum van, az 1-est mindkettő tartalmazza, eért ott zárt az intervallum.


(Látom közben érkezett már válasz, de ha már bepötyögtem elküldöm)

2016. szept. 26. 21:59
 3/3 A kérdező kommentje:
Nagyon szépen köszönöm mindkettőtöknek, sokat segítettetek!! :) <3
2016. szept. 26. 22:19