A pálya egyenletének leírása? Fizika


Egy folyón kell átevezni a partról alfa szögben ,u' kezdősebességgel.

A víz sodor minket vx=v0(1-y^2/L^2)-tel, ahol 2L a folyó szélessége.

Mi lesz a pályánk egyenlete?



2016. szept. 26. 19:46
 1/1 tatyesz ***** válasza:

A keresett pálya egyenlete paraméteresen: x(t), y(t)


dx/dt=v_x=u∙cosα + v₀(1-y²/L²)


dy/dt=v_y=u∙sinα


y=u∙sinα∙t + C


Feltéve, hogy y(0)=-L, C-re azt kapjuk, hogy C=-L


Tehát y=u∙sinα∙t-L

Ezt helyettesítsük vissza dx/dt-be:


dx/dt=u∙cosα + v₀(1-(u∙sinα∙t-L)²/L²) = u∙cosα + v₀(u²∙sin²α∙t²/L²+2u∙sinα∙t/L)


x=int(u∙cosα + v₀(u²∙sin²α∙t²/L²+2u∙sinα∙t/L) dt)

x=u∙cosα∙t + v₀(u²∙sin²α∙t³/3L²+2u∙sinα∙t²/2L) + K


K értékét azzal a feltétellel kapjuk meg, hogy x(0)=0. (Ebből K=0 jön ki.)

2016. szept. 27. 12:21