Az alábbi feladatot kaptuk az egyetemen és nem nagyon értem, hogy kellene megoldani: m (x) = 1- (1/x) Közvetett függvényt kellene keresni: azaz m°m-t de úgy, hogy m°m°m. M (azaz n-szer ) Hogy kellene ezt megoldani?


2016. szept. 18. 15:41
 1/5 dq ***** válasza:

Ha

> m(x)=1-1/x

akkor

> m°m = 1-1/(1-1/x) = 1/(1-x)

és

> m°m°m = 1/(1-(1-1/x)) = x (x \ne 0)


A kérdést le tudnád írni érthetőbben/máshogy?

2016. szept. 18. 16:25
 2/5 A kérdező kommentje:
A kérdés az volt hogy ha m°m=(amit leìrtàl) akkor m°m°m...(ez százszor) milyen értéket fog adni illetve úgy általánosságban ha «n»-szer vesszük ezt az értéket azt hogy kell felírni. Bocsi nem fogalmaztam jól
2016. szept. 19. 07:17
 3/5 dq ***** válasza:

És itt hol akadtál el? Ha azt kell meghatároznod hogy általában n-re mi a képlet, akkor megnézed az első néhány tagot, és meghatározod a szabályt. (?)


(más felé is el lehet indulni persze, de nem látok olyat, ami célra vezetne. Például megnézheted hogy egy nagyon hasonló függvényre mi lesz a képlet, aztán meghatározhatod hogy az eltérés mit változtat. Mondjuk hogy az m=1 függvényre mit ad. Ez az irány persze nem hoz gyümölcsöt.


Vagy azt nézed hogy a az m=(ax+b)/(cx+d) egy projektív transzformáció. Geometriailag is nézegetheted, hátha valami vetítés ezt adja, és hogy mi lesz ha iterálod. Meg, az sem elképzelhetetlen hogy x helyére valami szögfüggvényt (mittudomén tangensalfa?) kelljen írni, hátha ùgy jobban látszik a szabály. Vagy szimplán megszerkesztheted a függvénygrafikont geogebrában, és elvégezheted az iterációt kézzel (hiperbola és a tengelyek metszetét tudja kezelni szimbolikusan). Szóval ötletek vannak, persze nem vezetnek sehova.)


(csak azért írtam ilyen sokat, mert az első válaszból már látszódnia kell/kéne a szabálynak)

2016. szept. 19. 19:09
 4/5 anonim ***** válasza:

Tegyük fel x≠1 és x≠0.

Ha m(x) := 1- (1/x), akkor mοm(x)=1/(1 - x) és mοmοm(x)=x.


Jelöljük ο művelet hatványát °ˢ-el, ahol s egy pozitív egész szám. Ekkor m°ˢ(x)=m(x), ha s ≡ 1 (mod 3). Továbbá m°ˢ(x)=1/(1 - x) ha s ≡ 2 (mod 3) és m°ˢ(x)=x ha s ≡ 0 (mod 3). Sz. Gy.

2016. szept. 21. 18:44
 5/5 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen a válaszokat, sikerült megértenem a feladatot és órán is ugyanígy levezettük úgyhogy még meg is jegyeztem :D
2016. szept. 22. 16:49