Hozd egyszerűbb alakra a következő kifejezést! Valaki segít a levezetésben?

((p/q^2-pq)+(q/p^2-pq))*(pq^2 + qp^2)/(q^2-p^2)

2016. szept. 18. 08:54
 1/2 anonim ***** válasza:

(1) ((p/q^2-pq)+(q/p^2-pq))=(p^3+q^3-2p^3q^3)/(p²q²)

(2) (pq^2 + qp^2)=pq(p+q)

(3) ((q²-p²)=(q-p)(q+p)


Tehát (1) tört nevezőjében és (2) számlálójában ott van a (pq), továbbá (2) számlálóban és (3) nevezőben is ott van a (p+q). Lehet velük egyszerűsíteni. Tehát marad a (p^3+q^3-2p^3q^3)/(pq(q-p)) tört. OK? Sz. Gy.

2016. szept. 19. 14:51
 2/2 Tom Benko ***** válasza:
Emeld ki a közös tényezőket, és egyszerűsíts!
2016. szept. 19. 18:17