A következő matematika feladatok megoldásai? ( A többi lent).


Feladatsorok a középszintű írásbeli érettségihez:

1.Egy téglalap alakú kert oldalai 30 m és 15 m hosszúak. Mennyi vizet kell felhasználni az öntözéséhez,ha 10 mm esőnek megfelelő nedvességet akarunk a talajba juttatni?


2.Számítsuk ki a 10 cm sugarú gömbbe írható kocka térfogatát. ( A kocka csúcsai a gömb felületére illeszkednek.) A kocka térfogata a gömb térfogatának hány százaléka?


3.Egy mértani sorozat első három tagjának összege 28. Ha a második tagot megszorozzuk az leső és a harmadik tag összegével akkor 160-at kapunk. Számítsuk ki a sorozat első tagjának összegét?


Ha lehetséges akkor lépésről lépésre vezesse le aki tudja! Fontos! Előre köszönöm a segítséget.



2016. szept. 17. 14:16
 1/2 tatyesz ***** válasza:

1. Téglatest térfogata: V=a∙b∙c, a=30m, b=15m, c=10mm=0,01m


2. A kocka térfogata: V=a³. A gömb átmérője = a kocka testátlója: 2∙r=√3∙a


3.

a₁ + a₂ + a₃ = 28

a₂∙(a₁ + a₃) = 160


A második egyenlethez adjunk hozzá a₂²-et:


a₂∙(a₁ + a₂ + a₃) = 160 + a₂²


Ebben az egyenletben a zárójelen belül pont a 3 tag összege van, ami 28:


a₂∙28 = 160 + a₂²


Ez egy másodfokú egyenlet a₂-re. Megoldása:

a₂=8 vagy a₂=20


Az első egyenletet a₂-vel és q-val felírva:


a₂/q + a₂ + a₂q = 28


8/q + 8 + 8q = 28, megoldása: q₁=1/2 és q₂=2


Vagy


20/q + 20 + 20q = 28, ennek a valós számokon nincs megoldása.

2016. szept. 18. 09:58
 2/2 A kérdező kommentje:
Köszönöm!!! Megy a lájk!
2016. szept. 18. 11:02