A következő egyenletet kell megoldanom a természetes számok halmazán:

___

√5-x = x-3


(Az 5-x négyzetgyök alatt van)



2016. szept. 15. 18:52
 1/8 anonim ***** válasza:
Emeld négyzetre mindkét oldalt, így eltűnik a gyökjel. Utána egy oldalra rendezed a tagokat, majd a másodfokú megolódképlet segítségével megoldható a feladat.
2016. szept. 15. 18:58
 2/8 anonim ***** válasza:

5-x=x^2-6x+9

x^2-5x+4=0

x1=4

x2=1

2016. szept. 15. 19:00
 3/8 anonim ***** válasza:
59%
...Ééééés nem nyert. 1-es, 2-es mind jól mondta a folyamatot, de kihagyták a kritikus utolsó lépést: az ellenőrzést. Ha gyökjel alatt levő dolgokat emelsz négyzetre, akkor mindig ellenőrizni kell, hogy kiszűrjük a hamis gyököket. Egy pozitív szám négyzetgyöke konvenció szerint mindig pozitív lesz, tehát az x2=1 megoldás nem helyes, ezt ellenőrzéssel ki kell szűrni.
2016. szept. 15. 19:18
 4/8 anonim ***** válasza:
0%

"Egy pozitív szám négyzetgyöke konvenció szerint mindig pozitív lesz"


Ez mióta van így? És a negatívé meg negatív?


Hijába, nagy dolog a tudomány! Ha ezt annak idején tuggyuk, a zegész komplex analízis jöhet a seggünkre fótnak!

2016. szept. 15. 19:45
 5/8 anonim ***** válasza:
Az értelmi fogyatékos lepontozók elárulnák, mi a bajuk? (Nem mintha a véleményük gyakna egy őttést ls...)
2016. szept. 16. 05:15
 6/8 anonim ***** válasza:
Igen, vót ilyen számtantanár ismerősöm! Pusszantalak! :-D
2016. szept. 16. 09:59
 7/8 anonim ***** válasza:

#5-höz:

Azé' vagy lepontozva, mert

-vagy nem olvastad el rendesen a feladatot

-vagy azt hiszed, hogy a komplex számtest részhalmaza a természetes számok halmazának

2016. szept. 16. 10:10
 8/8 bongolo ***** válasza:
100%

#3-nak abban igaza van, hogy az ellenőrzés nem árt a végén, de én inkább a kikötéseket hiányolom az elején.


Én így kezdeném:

1. kikötés: (a gyök alatt nem lehet negatív)

  5-x ≥ 0

  x ≤ 5


Aztán a négyzetre emelés előtt: (a négyzetre emelés elronthatja az előjelet, hamis gyököt hozhat be)

2. kikötés:

Mivel a bal oldal nemnegatív (a négyzetgyök miatt, ahogy többen is írták), a jobb oldalnak is olyannak kell lennie:

  x-3 ≥ 0

  x ≥ 3


Utána jöhet a négyzetreemelés és a megoldóképlet, aztán a két gyökből az marad, ami teljesíti, hogy 3 ≤ x ≤ 5

2016. szept. 16. 13:55