Hogy lehet kiszámolni, hogy mennyi áramot fogyaszt és mennyibe kerül egy mobiltelefon feltöltése, illetve egy hajszárító 15 perces használata?
Fogyasztásmérő konnektorral.
De ha megvan mennyi a fogyasztása a hajszárítónak, mondjuk 1500w óránként, akkor ha tudod, hogy mondjuk 1000W 40Ft, akkor ha a hajszárító 1 órát menne akkor fogyasztana 60 Ft-ot, mivel 1500W-ot fogyaszt, de mivel csak 15 percet használod, akkor 15Ft-ot fogyaszt.
Telefon szerintem annyira keveset, hogy fillérekre jön ki.
Az akkumulátor kapacitása a mérvadó.
Jajj, úgy látom itt gondok vannak a fogalmakkal, ami persze nem baj, de azért inkább tisztázzuk őket (klasszikusokat csak pontosan!):
-Fogyasztásmérővel nem tudjuk kiszámolni, hanem mérni tudjuk egy adott fogyasztó adatait (árammérővel meg áramot tudunk mérni)
-Az eszközöknél a W-ban megadott érték nem fogyasztás, hanem teljesítmény
-Fogyasztást nem W-ban és nem kW-ban, hanem Wh (wattóra) és kWh (kilowattóra) mértékegységekben mérhetünk
-1 Wh egy 1 W teljesítményű eszköz 1 órán keresztül járatva
A leírás mögötti logika egyébként helyes volt, de ha egy szakmabeli meglátja, sírógörcsöt kap a helytelenül használt kifejezésektől.
Tehát ha te a konnektorba dugod a töltőt, az a 230V váltóáramról kissebb egyenáramra (jellemzően 5V) alakítja a feszkót. Áramfelvétele 85 mA (Nokia töltő, ami kéznél volt). 230V*0.85 A = 20.4 W teljesítmény, de mivel a töltőnek meg az akksinak is van egy hatásfoka (meg mert lusta vagyok tört számokkal dolgozni) kerekítsük fel 25 W-ra. A telefonban levő akku 1020 mAh-s, vagyis durván 3 óra kell a töltéshez 350 mA árammal, amit DC-n lead, ez szintén szerepel a töltőn (igazából nem, de mivel korábban már volt egy durva felkerekítésünk, az akkumlátortechnológiai problémákat elhanyagoljuk). 3 órán keresztül járatott 25 W-s teljesítményű eszköz az bizony 3*25 = 75 Wh fogyasztás. Áramszolgáltató táblázatából puskázva egy kWh áram díja 44 ft, vagyis 75 Wh-é ennek 75/1000-ed része, 3,3 forint. Ha előkapod a hajszárítót és megnézed mi van ráírva menni fog neked is.
#3
az okoskodásod előtt tájékozódj, van olyan fogyasztásmérő ami kiszámolja, mert megadhatod neki az áram vételárát.
Tehát méri ÉS KISZÁMOLJA majd kiírja. OMG
#4: Köszi, 0.085-el számoltam, meg a feszt. is felkerekítettem 240 V-ra, hiszen csak úgy jöhetett ki a 20.4 W (késő volt már).
#5: Ajjajj, szerintem ne tetézd, mert csak egyre rosszabb lesz. A villamos eszközök nem forintot fogyasztanak, hanem áramot, akkor az nem fogyasztást számol (ahogy a híres árammérőd sem). Az, hogy mindenféle lusta ember ilyen drága (és felesleges) kütyükkel akar áthidalni egy tök triviális, általános iskolás fizikafeladatot nem sok hasznos információt ad a kérdezőnek. Ha ezen a logikán múlna földrajzórára is úgy járnának a gyerekek, hogy ha kérdezi a tanár, hogy merre van Amerikba majd beírjuk a GPS navigációba, oszt jónapot, mi?
Ennyire ne legyen sötét pls. A való életben bizony pénzért adják az áramot.
Teljesen elrugaszkodsz a gyakorlati tudástól, megrekedsz a száraz tankönyvi szinten. Ez sajnos óriási probléma a magyar közoktatásban is.
Belőled jó tanársegéd lehet egy pár évtized múlva, de sajnos gyakorlati szakember a legkevésbé.
Ez baj, amikor valaki az elméleti síkban ragad meg, mint egy tanár. Aki nem tudja tanítja, szól a mondás, nem véletlenül.
Na jajongj még egyet, olyan jól áll neked :DDD
Köszönöm a személyeskedést - igazán megtisztelő, hogy nem maradt más érved.
Szerintem minden szakmának saját érdeke, hogy tűzzel-vassal írtsa a helytelen szóhasználatot és a pontatlan kifejezéseket, mert ha mindenki szabatosan össze-vissza fogalmazhat, akkor egyszerűen nem fogjuk megérteni egymást, s ebben szerintem bármelyik gyakorló villamosmérnök kolléga egyet fog érteni velem. De pl. gépészek sem mondanak olyat, hogy a robbanómotorban (!) hajtókar (!!) található vagy hogy a gravitációs tömeg 10N nagyságú (!!!). Mivel az oktatás/házifeladatok témakörbe érkezett a kérdés, szerintem az is elég egyértelmű, hogy nem adunk olyan használhatatlan válaszokat, hogy bedugjuk a fogyimérőt, hanem a hivatalos fizikai háttérre volt kiváncsi - a feltehetően iskoláskorú - kérdező. Tehát nem lehet neki úgy magyarázni a jelenséget, mint a 90 éves rokkantnyugdíjas demens öregembernek, aki csak azt akarja tudni, hogy miért olyan magas megint a villanyszámla.
Én is híve vagyok a szabatos fogalmazásnak, de akkor talán azt se felejtsük ki, hogy a gyakorlatban a fenti paraméterekkel történő telefontöltés a 75Wh-nak _legfeljebb_ csupán 20-25%-át fogja felemészteni. Talán erre is gondolhatott az, aki a száraz tudásról írt. Akinek persze nincs mérője, és nem számítja bele a töltés/töltők jellegét (mert mondjuk csak egy nem szakiskolai példafeladat), annak marad egyedül az adattábla, s nagyon durva becslésnek talán jó az is.
Bár ott is illik azt tudni, hogy a 85mA a legkisebb, töltő által elfogadott hálózati feszültség (100V ?) mellett felvett legnagyobb áramfelvételt jelenti... és akkor a kapcsolóüzemet és következményeit már tényleg ne is említsük!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!