Hogy kell megcsinálni az alábbi feladatot?


Legyen fn(x) = f0(fn−1(x)), ahol n = 1, 2, · · · és f0(x) = 1/1−x Számítsuk ki az f2015(2015)

értékét!



2016. szept. 10. 15:28
 1/2 anonim ***** válasza:
X helyére behelyettesítesz 2015-öt, nem olyan bonyolult.
2016. szept. 10. 16:21
 2/2 tatyesz ***** válasza:

Hát azért annál cseppet bonyolultabb, mint helyettesíts x helyére 2015-öt.


Nézzük sorba:


f_0(x) = 1/(1-x)


f_1(x) = f_0(f_0(x)) = 1/(1-1/(1-x)) = 1-1/x


f_2(x) = f_0(f_1(x)) = 1/(1-(1-1/x)) = x


f_3(x) = f_0(f_2(x)) = 1/(1-x) =f_0(x)


f_3-ra visszakaptuk f_0-t, innentől ciklikusan követik egymást. Azt kell megnézni, hogy 2015 3-mal osztva 0, 1 vagy 2 maradékot ad-e, és ennek megfelelően f_0-lal, f_1-gyel vagy f_2-vel egyenlő-e. (Megoldás: a maradék 2, ezért f_2015(x)=f_2(x)=x, ezért f_2015(2015)=2015)

2016. szept. 11. 09:42