Pappi ;) kérdése:

Olyan problémám van, hogy holnapra kéne 12 feladatot megcsinálni matekra az év végi kettesért. Kombinatorikából vannak a feladatok. Tudnátok segíteni?


Hany nyolcjegyu paros szam kepezheto a 0,0,0,0,1,1,1,1 szamjegyekbol?


Egy 15 fobol allo tarsasag tagjai kozott 5 kulonbozo konyvet sorsolnak ki. Hányfelekeppen vegzodhet a sorsolas ha

a.) Egy szemely csak egy konyvet nyerhet

b.) Egy szemely tobb konyvet is nyerhet?


Egy szabalyos jatekkockaval negyszer dobunk egymas utan es a kapott eredmenyeket a dobasok sorrendjeben egymas melle irjuk. Igy egy negyjegyu szamot kapunk. Hany esetben lehet e negyjegyu szam 4gyel oszthato?


Egy 32 lapos magyar kartyabol talalomra kihuzunk 8lapot. Hany esetben lehet a kihuzott lapok kozott ket piros es ket hetes?


A 0,1,2,3,......,9 szamokat sorozatba rendezzuk. Hany esetben lehet, hogy az 1,2,3 szamok csokkeno sorrendben kerulnek egymas melle?


Dobjunk fel egy szabalyos jatekkockat egymas utan otszor es a kapott eredmenyt a dobasok sorrendjeben irjuk egymas melle! Mi a valoszinusege annak hogy 5tel oszthato otjegyu szamot kapunk?


Egy szabalyos jatekkockat egymas utan otszor feldobunk es a kapott eredmenyeket a dobasok sorrendjeben egymas melle irjuk. Mi a valoszinusege annak hogy 4gyel oszthato otjegyu szamot kapunk?


Irjunk fel talalomra egy otjegyu szamot. Mi a valoszinusege annak hogy a felirt szam elso es otodik jegye egyarant 7 lesz?


15 fiut es 15 lanyt sorshuzas utjan azonos letszamu csoportba osztunk.

Mi a valoszinusege annak hogy az egyik csoportba 5 fiu es 10 lany kerul?


Egy csomag 32 lapos magyar kartyabol kihuzunk egymas utan ot lapot ugy hogy a lapokat a huzasok utan nem teszuk vissza. Mi a valoszinusege annak hogy a kihuzott ot lap kozul harom piros?


Ket szabalyos jatekkockaval dobjunk egymas utan tizszer. Mennyi a valoszinusege annak hogy legalabb egyszer ket hatost dobunk?


Tudom hogy pofátlan dolog. De ez az utolsó esély



2016. jún. 5. 09:33
 1/4 anonim ***** válasza:
100%
Tudod, az a probléma, hogy valószínűleg az utolsó esélyt se úgy kaptad, hogy vasárnap reggel írt a tanárod, hogy bukásra állsz, és ha ma még ezeket a feladatokat megcsinálod, akkor megkaphatod a kettest. Nyilván hetek óta tudod, milyen rosszul állsz, és nyilván legalább két napja megvannak ezek a feladatok, amiket holnapra meg kell csinálnod. Lehet, hogy nem vagy hülye, de a hozzáállásod kritikán aluli, így nem csodálkozom azon, hogy bukásra állsz, hiszen valószínűleg egész tanévben ugyanannyira beleszartál a dologba, mint amennyire most tetted.
2016. jún. 5. 12:03
 2/4 A kérdező kommentje:
Nem most tudtam meg az igaz. Próbaltam megcsinàlni. De pl a dobókocksnak nemtudom hogyan älljak neki. Meg akit kèrdeztünk hogy segitene e az nem ér rá. Akkor csak annyit kérnék hogy a dobokockàs feladatra próbàljon ràvezetni valaki.
2016. jún. 5. 12:31
 3/4 anonim ***** válasza:

Egy szám akkor osztható 4-gyel, hogyha az utolsó számjegyeiből alkotott szám osztható 4-gyel, ezek a következők: 12,16,24,32,36,44,52,56,64, tehát az utolsó helyre 9 kerülhet. Az első két helyre bármilyen számok mehetnek megkötések nélkül, ezért 6*6*9=324 esetben kapunk 4-gyel osztható számot. Amikor ötöt dobunk, ugyanez a helyzet: 6*6*6*9=1944 ilyen szám van.


A harmadik kockásnál úgy érdemes eljárni, hogy az összes lehetőségből kivesszük azokat, amik nem jók nekünk;


Összes eset: 6*6*6*6*6*6*6*6*6*6=60.466.176

Rossz esetek:

1): nincs hatos: 5*5*5*5*5*5*5*5*5*5=9.765.625

2): 1 hatos van: ezt további alesetekre kell bontanunk:

2a): elsőre hatos: 1*5*5*5*5*5*5*5*5*5=1.953.125

2b): másodikra hatos: 5*1*5*5*5*5*5*5*5*5=1.953.125

2c): harmadikra hatos: 5*5*1*5*5*5*5*5*5*5=1.953.125

.

.

.


Ebből már nem nehéz kitalálni, hogy 10 aleset van, minden esetben 1.953.125 lesz a lehetőségek száma, tehát a 2) esetben 10*1.953.125=19.531.250 lehetőség van.


Ezeket kivonjuk az összes esetből: 60.466.176-9.765.625-19.561.250=31.139.301, ez lesz a kedvező esetek száma, ennyiszer lesz legalább két hatosunk.


Valószínűség: kedvező/összes=31.139.301/60.466.176, ezt csak 3-mal tudjuk egyszerűsíteni: 10.379.767/20.155.392, innen a kerekített tizedestört és százalékos alak:


=~0,515=51,5% az esély arra, hogy lesz legalább két hatosunk.

2016. jún. 5. 15:37
 4/4 A kérdező kommentje:
A hatos fladat kockásánál már ugy kell csinalni mint a hetesénél nem? :) amugy köszönöm a segítseget.
2016. jún. 5. 16:17